ANKARA HABERLERİ

Okullara yönetim kurulu modeli için çalışma var

Hürriyet Haber
10.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların yönetim kurulları aracılığıyla yönetilmesi amacıyla bir dizi çalışma başlattı.

Hürriyet Haber

MİLLİ Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül, "Okul yönetimi sadece müdürün ya da yöneticilerin inisiyatifinde olmamalı. Okulda yönetim kurulu olmalı. Bu yönde çalışmalar yapılıyor" dedi.

Eskişehir’de düzenlenen ’Özel Dershanelerin Geleceği’ konulu panelde konuşan Özgül, eğitimin asla ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Kaliteli eğitim için okul, laboratuvar ve spor salonu gibi fiziki altyapının iyi olması gerektiğini ifade eden Özgül, şöyle konuştu:

"YÖK ile birlikte öğretmen yetiştirilmesiyle ilgili çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu çalışmanın sonuçları ortaya çıkacak. Eğitim yönetimi de çok önemli. Okullar nasıl yönetilmeli? Okullar kamunun okullarıdır. Okula bir müdür atıyoruz. Müdür okula gönderilen ödeneği harcıyor ve okulun başarısı için çalışıyor. Temel amaç bu olmamalı. Okul yönetimi sadece müdürün ya da yöneticilerin inisiyatifinde olmamalı. Okulda yönetim kurulu olmalı. Bu yönde çalışmalar yapılıyor. Öğretmenler, veliler, eğitimle ilgili kişiler bu yönetimde yer almalı. Mahalle sakinleri kendi okullarına sahip çıkmalıdır. Nasıl mahalledeki caminin ihtiyaçlarını karşılıyorsa okula da sahip çıkılmalıdır. Okul yönetimi sisteminde acil bir değişikliğe gitmemiz gerekiyor."

Kayırılan dershaneler

Gazeteci yazar Abbas Güçlü de, sınav nedeniyle her yıl yaklaşık 10 milyar doların dershanelere ödendiğini belirterek, dershanelerin bir yarayı iyileştirirken başka yaralara neden olduğunu iddia etti. Dershanelerin umut tacirliği yaptığını öne süren Güçlü, "Bazı dershaneler kayırılıyor. Bu gelecekte sorun olacaktır. Dershane sorununu yine dershaneler çözecektir" dedi. Güçlü’nün konuşmasından sonra söz alan Özgül, eğitimi daha kaliteli hale getirmek için çalıştıklarını ve her türlü eleştiriye açık olduklarını, bazı dershanelerin kayrıldığı yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını bildirdi..

’Adakale Sözlerim Çoktur’

TUNA
Nehri üzerinde küçük bir ada olan ve 1970 yılında Demirkapı Barajının suları altında kalan Adakale’nin anlatıldığı ’Adakale Sözlerim Çoktur’ belgeselinin gösterimi yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu (TTK), Romanya Türk İş Adamları Derneği ve Safranbolu Belediyesinin desteğiyle hazırlanan belgeselin Türk Tarih Kurumu Konferans Salonundaki gösterimine Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve davetliler katıldı.

Halaçoğlu, yaptığı konuşmada, Adakale’nin özellikle Balkan tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Tarihte yaşanmış çoğu olayın kitaplarda saklı kaldığını ifade eden Halaçoğlu, "Bu bakımdan Adakale’nin belgeselinin yapılmış olması tekrar hafızalarımızda kalması ve ölümsüzleştirilmesi açısından son derece önem taşıyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okullara yönetim kurulu modeli için çalışma var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı