Ege Haberleri

EGE

  Okullara sevgi odaları geliyor

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  07.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.05.2011 - 22:04

  İzmir’de, onur ve disiplin kuruluna gönderilmesi düşünülen öğrenciler bu odalarda deşarj olacak. Proje gelecek öğretim yılında hayata geçirilecek.

  SEVGİYYE pek çok sorunun çözümlenebileceğine inanan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye, okullara ‘sevgi odaları’ kuracaklarını bildirdi. Geçen yıl başlatıkları “Benim öğrencim, benim öğretmenim” projesiyle disiplin suçlarını yüzde 30’dan yüzde 4’e, mazeretsiz devamsızlığı yüzde 28’den yüzde 2’ye çektiklerini söyleyen Üye, yeni projeyle ilgili şu bilgiyi verdi:

  “Öğrenciler kılık kıyafet yönetmeliğine uymuyorsa, öğrenciye yakışmayacak davranışlar içine giriyorsa önce onur kuruluna, sonrasında disiplin kuruluna sevk ediliyor. Ben sorunların ceza değil, sevgiyle çözüleceğine inanıyorum. Bunca yıllık meslek yaşamımda tek bir öğrenciyi disipline sevk etmedim. Tatlı sert bir öğretmen oldum, öğrenciyi anlamaya çalışarak, ona sevgi, hoşgörü gösterip olumsuz tutumundan caydırmayı sağladım. Şimdiki projemiz sevgi odalarında öncelikle öğretmenler, okul çevresinde oturan deneyimli, emekli olmuş, yöneticilik yapmış insanlardan psikolog, psikiyatrist, rehber öğretmen, avukat, üniversitelerden öğretim görevlisi ve veli temsilcileri yer alacak. Bu odalarda konuşulanlar dışarı çıkmayacak. Öğrencinin sorunlarının nereden kaynaklandığı tespit edilecek. Eğer sorunun nedeni milli eğitimden, okuldan ya da veliden kaynaklanıyorsa ilgilisiyle görüşülecek. Bu odalarda kesinlikle ceza olmayacak. Çocuğa sevgiyle yaklaşılacak, hoşgörü gösterilecek. Onu mutsuz, başarısız, kavgacı yapan nedenler ortaya çıkarılacak. Belki bu projede öğrencilerin duvarlarını istedikleri gibi boyayıp, yazıp çizecekleri, bağırıp çağırarak deşarj olacakları bir oda ihtiyacı çıkacak, onlara bu sağlanacak. Altyapı çalışmalarına başladığımız projeyi 2011-2012 öğretim yılında hayata geçireceğiz.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı