Ege Haberleri

EGE

  Okullar satılıyor

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  11.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2012-2013 öğretim yılı, dün, çok tartışılan 4+4+4’ün ilk öğrencilerinin uyum eğitimiyle başladı. 17 Eylül’de de yıllar önce olduğu gibi ilkokul, ortaokul ve lise olarak start alacak.

   Ancak okullar, öğrencilerinden önce müfettişleri karşıladı. Yıllardır dillendirilen, başta Atatürk, Kız, Namık Kemal gibi tarihi liselerin de aralarında olduğu, arsası, binası, konumu değerli okulların satılmasıyla ilgili çalışmalar somutlaştı. Ders yılı öncesinde bakanlıktan gelen müfettişler, bu eğitim kurumlarında satışla ilgili detay toplamaya başladı.

  Bilgiler istendi
  Bir okul idarecisi, müfettişlerin, okulların tapusunun müstakil olup olmadığına, öğrenci sayısına kadar her bilgiyi istediğini belirterek, şunları söyledi:
  “Müfettişler, okulun tapu bilgilerini de toparlıyor, tarihçesi hakkında bilgi de alıyor. Okulun bulunduğu bölgenin sanayi, konut, eğlence gibi tespitini yapıyor. Öğrencilerinin nereden geldiğine, tapusunun müstakil mi, Hazine’ye mi ait olduğuna bakıyor. Okulun nakledilmesi halinde binasının, yerinin satılıp satılamayacağı konusunda bilgileri değerlendiriyor.”
  Tamamına yakını Anadolu liseline dönüştürülen Atatürk, Namık Kemal, Kız, Ticaret, Karataş, Göztepe Kız Meslek, Suphi Koyuncuoğlu, Şirinyer liseleri ile Melih Özakat, Salih İşgören ve Hacışakir ilköğretim gibi eğitim kurumlarının kampus projelerinin hayata geçirilmesi için satılmasının planlandığı belirtilirken, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, DHA’ya çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

  Salih İşgören de
  “Milli Eğitim ve Maliye bakanlıkları özellikle büyük şehirlerde arsa ya da derslik üretimiyle ilgili çalışma yapıyor. Şehir içinde, sanayi ve eğlence içide kalmış okulların değerlendirilerek daha büyük alanlarda kampus şeklinde okullar, derslikler yapılmasıyla ilgili çalışma söz konusu. Bu bir ön çalışma, nihai bir şey yok. Bu çalışma İzmir merkezdeki bütün okulları kapsıyor ama bunların içinde özellikle yoğunlaştığımız 25 civarında eğitim kurumu var. Tarihi binalar zor diye değerlendirilecek yerler. Ama onun dışında özelliği olmayan okullar üzerinde yoğunlaşacağız. Alsancak’ta Salih İşgören İlköğretim Okulu var. Kayıt bölgesinde öğrencisi yok, dışarıdan taşımayla geliyor. Konum olarak yerleşim yeri değil de daha çok eğlence bölgesinde kalıyor. O tip yerlerin satışı yapılıp daha uygun yerlere tekrar okul yapımıyla ilgili bir araştırma bu. Sadece Konak değil, 11 metropol ilçede gözden geçiriyoruz. Bu okullar değerli yerler, aynı zamanda sit olarak korumamız gereken yerler. Ama bizim düşündüğümüz, o okullardan sağlanacak gelirlerin bize daha iyi imkanlarla eğitim ortamı sunup sunamayacağı.”

  Dokuz kampus alanı
  Öte yandan Bardakçı, metropol ilçelerin kenarlarında, alanı 200-600 dönüm arasında değişen kampus yapmaya uygun dokuz büyük arsa belirlediklerini söyledi. Bu alanların büyük bölümünün Hazine’ye, kalan bölümünün de Orman’a ait olduğunu kaydeden Vefa Bardakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Menemen, Çiğli, Buca Kaynaklar, Limontepe, Güzelbahçe, Seferihisar, Torbalı tarafında arsalar tespit ettik. Kemalpaşa’da sanayi bölgesi yakınında 200 dönüm yer belirledik. Oraya endüstri meslek liselerinin büyük bir kısmını taşımayı düşünüyoruz. Öğrenciler, sanayiyle iç içe olsun, mesleki eğitim alsın. Buna benzer bölgelerin özelliklerine göre lise türlerini çalışıyoruz. Turistik bölgelerde turizm okulları, sanayi bölgelerinde sanayi okulları, Buca Kaynaklar gibi yerlerde ise genel liseler için kampus düşünüyoruz. Süre olarak bilmiyorum ama bu konuda yoğunlaştık. Çalışmaların sonuçları bakanlığa gidecek. Biz il olarak tespitleri yapıyoruz, kararlar bakanlıklardan çıkacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı