"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Okullar neden şehir dışına taşınır

ANKARA Valisi Alaaddin Yüksel’in medyada yer alan sözlerine göre, Ankara’daki liseler şehir merkezi dışına taşınacakmış ve bu konuda pilot bölge olarak da Keçiören seçilmiş...

Biz de hemen soralım “Bu okulların arsalarını rant kapısına mı açacaksınız; AVM’ler mi yaptıracaksınız, müteahhitlere peşkeş mi çekeceksiniz.
Çünkü, İstanbul’da benzer bir ‘görüş!’ ortaya atılmıştı...
Galatasaray, Kabataş, Pertevniyal, Etiler Lisesi, Etiler Kız Meslek Lisesi, Otelcilik Okulu ve Etiler Polis Okulu’nun yerlerine göz konulmuştu.
Yerler MEB tarafından TOKİ’ye devredilecek, o da kar paylaşımı ile müteahhitlerin önüne sunacaktı.
Peki orada okuyan öğrenciler ne olacaktı; kilometrelerce uzaklıktaki ‘çataklıklar’da (GS Stadının yeni yeri gibi) yapılacaktı.
Eğitim verilen bir kuruma nasıl göz koyulur, anlaşılır gibi değil.
Rant pazarı bu kadar mı büyüdü?
Bu kadar öğrenci nasıl taşınır?
Her ilçenin ve semtin okulları vardır, onlar oranın simgesidir. O gençler de o mahallenin kültürü ile büyürler, yetişirler.
Ankara’yı tanımadan, bilmeden kimse karar vermeye kalkmasın.
Sahi böyle öneriler yapılıyor, velilerin sesi neden çıkmaz?

Doktorlara acımasız ifadeleri kınıyorum

CUMA günü köşenizdeki yazıyı okudum. Ve hekimlere karşı olan önyargının ne boyutlarda olduğunu bir kez daha müşahade etmiş oldum.
Öncelikle yine de hekim olarak size yazan vatandaşın çocuğuna geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, fakat yazılan ifadelerdeki acımasız ifadeleri şiddetle de kınıyorum.
Bilginiz olsun diye söylüyorum aile hekimliği sisteminde doktora düşen hasta sayısı 400 değil 4000’dir. Doktorlar da mesaisini icra ederken doğal ihtiyaçlarının karşılanması için ara verebilirler ve de sadece münferit bir kişinin şikayetini tüm doktorlara sağlık bakanlığına ve de sisteme yükleme çabası oldukça acımasız bir eleştiri olur,
Zira o vatandaş size değil de bu maili yada mektubu ALO 184 hattına da gönderse idi emin olun yine de sıkıntısı çözülene kadar ilgilenilirdi.
Sizden ricam hekimleri sisteme bu kadar kolay yem etmeyin eleştiri dozunda ölçülü ve de sağduyulu olalım, az da olsa hekimlerin de sorunları olabileceği şiddete maruz kalabileceklerini, en önemlisi onlarında etten kemikten bir insan olduklarını unutmayalım.
Dr. İlker BARUTÇU

Yenimahalle’ye TEŞEKKÜR

28 Aralık 2011 tarihinde e-posta ile Yenimahalle Kaymakamlığı’na ve size gönderdiğim ve sizin de köşenizde yer verdiğiniz ‘Aile Hekimliği uygulaması’ başlıklı yazım sonucunda; Aynı gün Yenimahalle kaymakamlık makamı görevlileri tarafından, sabah erken saatlerinde telefon ile arandım. Anılan sağlık ocağında görevli söz konusu görevliler hakkında idari soruşturma başlattıkları tarafıma bildirildi.
Yenimahalle Kaymakamlık makamının konu hakkında gösterdikleri hassasiyet ve reaksiyonu karşısında bir vatandaş olarak son derece mutlu oldum. İlgililere teşekkür eder saygılarımı sunarım.
X