Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okullar kapanınca çalışmaya başladılar

  Yalçın ÖZÜM/BURSA / DHA
  02.07.2007 - 14:48 | Son Güncelleme: 02.07.2007 - 14:48

  Okulların tatile girmesi ile birlikte sokakta çalışan çocuklar cadde ve sokaklarda mendil, sakız veya dua kitapları satmaya başladı.

  Belediye çocukların sokakta satış yapmaması için kentin çeşitli yerlerine afiş asarken, Emniyet Müdürü Tahsin Demir, bu çocuklarının anne ve babalarının gözaltına alınacağını söyledi.

  Bursa'da sokakta çalışarak ailesine para kazandıran 650 çocuk olduğu tespit edildi. Bu çocuklar, okulların tatile girmesiyle aileleri tarafından tekrar sokağa gönderildi. Cadde ve sokaklarda özellikle kadın sürücülerin araçlarına yaklaşan bu çocuklar duygu sömürüsü yaparak, mendil, sakız ve dua kitapları satmaya çalışıyor. Düğün konvoylarının önlerini de kesen çocuklar için Valilik ve belediyeler tarafından kentin çeşitli yerlerine ‘Çocukların geleceklerini satın almayın' yazılı afiş ve pankartlar asıldı. Emniyet Müdürü Tahsin Demir, bu çocukların ailelerinin büyük bölümü hakkında yasal işlem yapıldığını belirtip, aynı şekilde çocuklarını tekrar sokağa gönderenlerin gözaltına alınıp, adliyeye çıkartılacağını açıkladı.

  Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi yaptığı araştırmada bu çocukların günde yaklaşık 30 YTL para kazandıklarını belirledi. Bazı ailelerin sokakta çalıştırmak için çocuk yaptığı gerçeğini ortaya çıkartan Çocuk Şubesi ekipleri, bu çocukların paralarının tümünün aileleri tarafından alındığını belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı