Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okullar açıldı, trafikte korkulan olmadı

  AA
  16 Eylül 2013 - 12:26Son Güncelleme : 16 Eylül 2013 - 12:25

  İstanbul'da yeni eğitim öğretim döneminin başlaması dolayısıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesinin aldığı önlemler sayesinde sabah saatlerinde beklenen yoğunluk oluşmadı.

  İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Şengün, 2013-2014 eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle okul önlerinde, önemli kavşak ve ana arterlerde oluşabilecek trafik yoğunluğunu düzenlemek ve en aza indirmek amacıyla alınan önlemlerin hayata geçirildiğini bildirdi. Okulların açılmasıyla birlikte 20 bin servis aracının trafiğe dahil olduğunu belirten Şengün, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı 120 motorize ekip, 100 çekici, 150 motosikletli tim ve yaya unsurlarla birlikte 2 bin polisin ana arter, kavşak ve okul önleri olmak üzere 818 noktada görevlendirildiğini söyledi.

  AKOM'da toplanan birim amirleri trafik akışını yönetti

  İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, kentte okulların açıldığı ilk gün saat 06.00'dan itibaren Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) bir araya gelen ulaşım koordinasyonundan sorumlu birim amirlerinin, trafik akışını yönettiği bildirildi. Açıklamada, ana arterler, D-100 ve TEM Otoyolu'nda olağanüstü bir trafik sıkışıklığının meydana gelmediği, servislerin, öğrencileri zamanında almalarının, veliler ve öğrencilerin toplu ulaşım araçlarını kullanmalarının, trafik yoğunluğunun oluşmamasında etkili olduğu bilgisine yer verildi.

  Öğrencilerin okullarına sorunsuz ulaşabilmesi için yol - kazı çalışmalarının durdurulduğu belirtilen açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararla toplu taşıma araçlarının bugün 06.00-13.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet verdiği hatırlatıldı.
  Yeni eğitim öğretim döneminde, 5 bin 792 okulda, 14 bin 541 servis aracıyla 298 bin 080 öğrencinin taşındığı bildirilen açıklamada, servislerin okulların açıldığı gün, çevrelerindeki İSPARK otoparklarında, saat 14.00'e kadar bekleyebileceği, ayrıca okul ve personel servislerinin de otobüs yolunu kullanabildiği belirtildi.

  Açıklamada, otobüs durakları önlerine ve yakınlarına ticari taksi veya özel araçların, park etmesine izin verilmediği bildirilerek, "İETT, metrobüs hattı ve otobüslerde ek sefer konuldu. Şehir hatları vapur seferleri artırıldı. Metro, hafif metro-füniküler azami sıklıkta sefer düzenliyor. İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda, bin zabıta memuru trafik düzenlemesine yardımcı oluyor" ifadeleri kullanıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı