Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Okuldan atılma kalkıyor

  Nuran ÇAKMAKÇI / İSTANBUL
  22 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 1997 - 00:01

  Öğrenciler, disiplin suçu nedeniyle okuldan atılamayacak.

  Suç işleyen öğrenciye kınama veya uyarma cezası verilebilecek. Yeni uygulamayla, sorunlu çocukların okuldan uzaklaştırılması yerine, sorunlarının eğitmenler tarafından çözümlenerek topluma kazandırılması hedefleniyor.

  İlköğretimde 8 yıllık zorunlu eğitime geçilmesiyle birlikte, ilköğretimin 2'nci kademesi olan orta kısmında okuyan öğrenciler, ne yaparsa yapsın artık okuldan atılmayacak, ceza almayacak. Resmi Gazete'de ve Tebliğler Dergisi'nde de yayımlanan yeni genelgeye göre, öğrencilerin disiplin suçları rehberlik sorunu olarak algılanıyor. Suç işleyen öğrenci öncelikle sınıf öğretmeniyle görüşüyor, sonuç alamazsa rehberlik servisi konuya el atıyor. Rehberlik servisi de sorunu çözemezse öğrenci, Rehberlik Araştırma Merkezi'ne gönderiliyor. Öğrenciye sadece 'kınama' veya 'uyarma' cezası verilebiliyor. Ancak öğrencinin suçu ne olursa olsun, okuldan uzaklaştırma ya da daha önce uygulandığı gibi okuldan atma cezaları uygulanamıyor. Öğrenci okulda uyuşturucu ile yakalansa dahi okul idari ceza veremiyor.

  SORUNLU ÖĞRENCİYE YARDIM

  Öğrencileri, ilköğretimin sonuna kadar okulda tutmak durumunda

  olduklarını belirten Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ramazan Çetin Dağlı, zorunlu eğitim yaşının 14'e kadar çıkması nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, sorunlu öğrencileri sistem dışı bırakmamak için yeni kararlar aldığını söyledi. Dağlı, ''Sorunlu çocuklarla sınıf öğretmenleri, idareciler ve rehberlik bölümleri işbirliği yaparak, çözüme ulaşacaklar'' dedi.

  SINIFTA KALMA VAR

  İlköğretimin 2'nci kademesi olan orta kısımda öğrenci, yıl sonunda başarısız derslerden öğretmenler kuruluna giriyor. Velinin ve okul müdürünün de görüşünün alındığı kurulda, öğretmenler kurulu öğrenciyi başarısız bulursa, sınıf tekrarı yapıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı