ISPARTA HABERLERİ

Okulda yangın tatbikatı

DHA
07.03.2018 - 12:55Son Güncelleme :
DHA

 

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA) - ISPARTA'da Yılmaz Şener İlkokulu'nda öğrencilere eğitim verilerek yangın tatbikatı yapıldı.

Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından Yılmaz Şener İlkokulu'nda öğrenci, öğretmen ve okul çalışanlarına yönelik yangın ve yangına müdahale şekilleri, acil durumlarda bina tahliyesiyle kurtarmaya yönelik eğitim verildi. Teorik ve pratik eğitimlerde yangın tüpüne ve yangına müdahale şekilleri gösterildi.

Daha sonra senaryo gereği sirenle birlikte öğrencilerin eğitim gördükleri sınıflardan okul bahçesine tahliyesi sağlandı. Bu esnada sınıfta temsili yangın anında mahsur kalan bir öğrenci ve öğretmeni, itfaiye aracının kurduğu merdivenle kurtarıldı.

Eğitim kapsamında öğrencilere, öğretmenlere ve okul çalışanlarına LPG ve doğalgaz sızıntılarında yapılması gerekenler ve 112 Acil Çağrı Merkezi ile ilgili bilgiler de aktarıldı. Bazı öğrenci ve öğretmenlere ise tüp yangınında müdahale şekilleriyle yine normal yangına, yangın tüpüyle müdahale şekilleri konusunda uygulama yaptırıldı.

Okul Müdürü Ali Solmaz, "28 Şubat Sivil Savunma Günü. 1- 7 Mart Deprem Haftası. Biz her yıl bu tarihlerde öğrencilerimizi bilgilendirme, yangına, depreme karşı yapabilecekleri hususunda tatbikatlar yapıyoruz. Her sene tahliye ve kurtarma tatbikatlarımızda süre gittikçe kısalıyor. Geçen yıllarda 2 dakikada boşalttığımız okulu bu tatbikatta 1 dakika 34 saniyede boşalttık. Çocuklarımız her gün bu bilinçle depreme, doğal afetlere, yangına karşı yaşamasını öğreniyor, bu durum karşısında neler yapabilecekleri noktasında gerekli bilgileri ediniyorlar" dedi.

İtfaiye Müdürü Şenol Dede de "Ağaç yaşken eğilir misali okullarda çocuklarımıza yangınla ilgili bilgiler vererek, yangın konusunda bilinçlendirmek, meydana gelebilecek yangınlara karşı nasıl tedbirler alınacak bunları öğretiyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Isparta haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Isparta haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okulda yangın tatbikatı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı