Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okulda ilk gün uyarısı

  DHA
  14.09.2013 - 12:34 | Son Güncelleme: 14.09.2013 - 12:35

  Uzmanlar tatil dönemi sonrası okula başlayacak çocukların ilk günlerde uyum sorunu yaşayabileceğini belirterek velileri uyardı.

  Uzun tatil döneminde çocukların yatış ve kalkış saatinin değiştiğini, beslenme alışkanlıklarının farklılaştığını anlatan uzmanlar aileleri uyardı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bilgin Yüksel, tatil dönemi sonrası okula başlayacak çocukların ilk günlerde uyum sorunu yaşayabileceğini söyledi. Yüksel, çocukların okula uyum sağlaması için velilere büyük görev düştüğünü anlattı.
  Ailelere çocuklarıyla ilgilenmeleri çağrısında bulunan Prof. Dr. Yüksel, şöyle devam etti:
  "Tatil dönemi alışkanlığıyla çocukların erken yatma, geç kalkma konusu sorun olabilir. Beslenme farklılığı, arkadaşlarıyla ilişkilerinde okulun ilk günlerinde problem olabilir. Tatilin verdiği rehavetle birlikte okula gelecek sorunların uyum sorunu yaşama ihtimali yüksek olduğu için aileler kadar öğretmenlere de görevler düşüyor. Bu dönemde çocukların dengeli ve düzenli beslenmesi de çok önemli. Uyum sorunu çözülemeyen çocuklar sağlık sorunları ve okulda başarı konusunda problem yaşayabilir. Belli bir düzene uyum sağlamakta güçlük çeken çocukların aileleri gerekirse zaman kaybetmeden uzmanlardan yardım almalı."

  Yüksel, uyum sorunu yaşayan çocukların zaman yitirmeden uzman doktora götürülmesini de istedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı