Eğitim Haberleri

  Okulda dar giysi yasak

  A.A
  14.05.2008 - 14:29 | Son Güncelleme:

  Okullarda “yaz dönemi kıyafet uygulaması” başladı.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla “Yaz Dönemi Öğrenci Kılık-Kıyafetleri” konulu genelge yayımlandı.  

  Genelgede, “Yaz mevsiminin başlaması ve hava sıcaklıklarının artması sebebiyle öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi” için başlatılan uygulama kapsamında, bölgelerin iklim şartları da dikkate alınarak, belirlenen kurallar çerçevesinde “yaz dönemi kıyafetine” geçilmesi istendi.

  Genelgede yer alan kurallar şöyle: 

  “- Erkek öğrencilerin ceket giymesi ve kravat takması zorunlu olmayacak. Erkek öğrenciler, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişört giyebilecekler,

  - Kız öğrenciler şeffaf olmayan, vücut hatlarını belli etmeyen, badi, streç ve benzeri darlıkta kıyafet olmayacak şekilde, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişört giyebilecekler,

  - Kıyafetlerin pedagojik esaslara uygun olmasına özen gösterilecek. Kot, streç, tayt gibi pantolonlar ile okulca belirlenenlerin dışında simge, sembol, şekil ve yazıların yer aldığı, vücut hatlarını belli eden darlık ve türde yakasız, kolsuz kıyafetler giyilmeyecek.”

  Okullarda yaz dönemi kıyafeti uygulaması bundan böyle her yıl Mayıs ayı başından başlayarak yeni eğitim-öğretim yılına kadar devam edecek.

  Genelgede ayrıca, “Okullarda düzenlenen mezuniyet günü etkinliklerinin, velilere ekonomik yüz getirmeyecek şekilde, öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerin katılımının sağlanacağı, başka mekanlar yerine eğitim kurumlarında daha anlamlı ve coşkulu şekilde kutlanması” istendi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı