Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okulda bile savaş çığırtkanlığı

  Hürriyet Haber
  18.09.2013 - 09:21 | Son Güncelleme: 18.09.2013 - 09:21

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın eğitim-öğretim yılı açılış töreninde şair Cahit Zarifoğlu’nun Afganistan savaşıyla ilgili şiirlerinin de yer aldığı kitabını dağıtması tartışmaya neden oldu.

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Nabi Avcı’nın dağıttığı şiir kitabında savaş çığırtkanlığı yapıldığını ileri sürdü. Kitapta, ‘Uzak ülkelerden Müslüman çocuklar, rica ederim savaşmaya gelin’ ifadelerinin yer aldığını belirten İnce, “Savaş çığırtkanlığı ilkokul sıralarına kadar inmiş” dedi.

  ALTAY: MESAJ MI VERMEK İSTEDİNİZ

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Avcı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği önergede, ‘Afgan şairi’ diye de anılan şairin savaş çığırtkanlığı yaptığı, kan ve silahı da dizelerine döktüğünü savunan Altay, “Savaş eşiğini yaşadığımız bugünlerde silahı, kanlı şiirleri dağıtmanız barışı öğretmekle yükümlü bir bakanlığın 1’inci derecedeki sorumlusuna yakışmamıştır” diye konuştu. Altay, “Zarifoğlu’nun ‘Liderimiz Hikmetyar’ başlıklı şiiriyle Başbakan’ın Hikmetyar’ın dizinin dibinde fotoğraf çektirmesi arasında bir ilinti mi kurdunuz? Başbakan’a Hikmetyar üzerinden mesaj mı vermek istediniz?” diye sordu. CHP’lilerin tepki gösterdiği kitapta, Zarifoğlu’nun, Afganistan eski başbakanı ve Hizb-i İslami örgütünün kurucusu Gulbeddin Hikmetyar’ı öven şiiri de yer alıyor.
  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, “O ifadeler Sovyetler Birliği’nin işgali üzerine, bağımsızlık mücadelesi veren Afganistan için söylenmiş ifadeler, bunda yadırganacak bir şey yok” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı