Gündem Haberleri

  Okulda aşıdan vazgeçildi

  Hürriyet Haber
  04.12.2009 - 10:06 | Son Güncelleme:

  Az sayıda velinin domuz gribi aşısına ‘evet’ demesi üzerine Sağlık Bakanlığı, öğrencileri okullarda aşılamaktan vazgeçti.

  Domuz gribine karşı başlatılan aşı kampanyasına ilgisizlik Sağlık Bakanlığı’nı endişelendirdi. Öğrenciler için okullara gönderilen ön bildirim formlarının dönüşlerin de az sayıda velinin aşıya “evet” dediğini gösterdi. yaklaşık 17 milyon ortaöğrenim öğrencisinden bugüne kadar yalnızca 800 bin öğrenci aşı oldu. Sağlık Bakanlığı bu gelişmeler üzerine öğrencileri okullarda aşılamaktan vazgeçti. Onlar da diğer risk grupları gibi sağlık merkezlerinde aşılanacak. Pandemi Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan, aşılanma oranlarının çok düşük olması halinde 30 milyon kişinin hastalanacağını, yaklaşık 2 bin kişinin de hayatını kaybedeceğini tahmin ediyor. Ceyhan, “Dünyada bu planlar hazırlanırken çok dikkate alınan bir konu olmadı. Çünkü daha önceki pandemilerde böyle bir problem ortaya çıkmamıştı” dedi.

  İlgi çok düşük kaldı

  Ceyhan, kampanyaya ilginin düşük olmasını etkileyen faktörler arasında kanaat önderlerinin aşıya yaklaşımının da etkili olduğunu savundu. Ceyhan, şöyle konuştu: “Salgın sırasında yapılan aşılamalarda salgının seyri, ortaya çıkan komplikasyon sayılarını direkt etkileyen birinci faktör.

  Özellikle bilim dünyasının aşıya yaklaşımı, halk önderlerini aşıya yaklaşımı aşılama oranlarını etkileyen faktörler.”

  Adjuvansız aşılar da geldi

  Öte yandan, hamileler için istenen 100 bin doz adjuvansız aşı Türkiye’ye ulaştı. Aşıların testleri, Ankara Hıfzıssıhha Laboratuvarları’nda yapılıyor.

  Ölüm sayısı 8750

  Dünyada domuz gribinden öldüğü belirlenenlerin sayısı 8 bin 750’ye ulaştı. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin derlediği son rakamlara göre, A/H1N1 virüsünden ölümlerin dünyadaki çeşitli bölgelere göre dağılımında Güney Amerika yaklaşık 3 bin kişi ile birinci sırada yer alıyor. Kuzey ve Güney Amerika’daki ölümlerin toplamı 5 bini aştı. İşte kıtalar, ülkeler ve ölüm sayıları:

  - Güney Amerika: 2978

  - Kuzey Amerika: 2230

  - Kuzeydoğu ve Güney Asya: 931

  - AB ve EFTA (İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein): 898

  - Güneydoğu Asya: 374

  Avustralya ve Pasifik: 216

  Orta Amerika ve Karayipler: 175

  - Akdeniz ve Orta Doğu: 698,

  - Diğer Avrupa ülkeleri ve Orta Asya: 139,

  - Afrika: 109

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı