Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okula gelene bir kase sıcak çorba

  AA
  10 Aralık 2014 - 12:44Son Güncelleme : 10 Aralık 2014 - 13:02

  Tekirdağ'da, Roman vatandaşların yoğun yaşadığı mahallelerdeki iki okulda her sabah sıcak çorba dağıtılıyor.

  Tekirdağ Valiliğince hazırlanan ve Süleymanpaşa Kaymakamlığı tarafından yürütülen proje çerçevesinde, her sabah iki okulun kantininde sıcak çorba servisi yapılıyor. Öğrencilerin yanı sıra veliler de kantinde çorba içiyor. Çocukların okula devamını sağlamak için hazırlanan projenin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

  Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının başlamasından bir hafta sonra özellikle Roman vatandaşların devam ettiği Aydoğdu ve 13 Kasım İlkokulu'nda çorba dağıtılmaya başlandığını söyledi.

  Normal okullarda derslerin 08.00 - 08.15'te başladığını ancak bahsettiği okullarda öğrencilerin saat 09.30 gibi derse geldiğinin görüldüğünü belirten Yerlikaya, şöyle konuştu:
  "Bunun sebebini incelediğimiz zaman, kahvaltı kültürü yok buradaki Roman vatandaşlarımızda, çorba kültürü var. Çocuğu okula getirmiş veya kendisi normal saatinde gelmiş olsa bile annesi dersten alıp, saat 09.00 - 09.30 arasında okul civarındaki çorba satılan yerlerden bu ihtiyacını gideriyordu. Bu durum karşısında öğretmenevinde çorba hazırlatmaya karar verdik. Hem öğrencilere hem de velilere bu hizmeti sunuyoruz."

  Yerlikaya, iki okulda da derse başlama saatini 09.30 olarak belirlediklerini söyledi.

  Hizmetler, devam edecek

  Yerlikaya, projeye, beklentilerinin üzerinde bir katılım olduğunu söyledi. Çeşitli etkinliklerle öğrencilerin derse devam etmesini sağlayacaklarını anlatan Yerlikaya, şöyle konuştu:
  "Biz bunu daha zengin hale de getireceğiz. Yavrularımızı sadece okulda, derslerin görüldüğü mekanlarda değil yaşayan mekanlarda her yerde eğitim ve öğretim görecek hale getirmek istiyoruz. Okulumuzun bahçesi de dahil tatil dönemlerinde hem bahçe içerisinde hem okul içerisinde spor, kültürel faaliyetlerle geliştirmek istiyoruz. Eğitim ve öğretim hepimizin geleceği. Buradaki Roman vatandaşımızın çocuklarıyla diğer mahallelerdeki bütün vatandaşlarımızın çocukları, devletimizin, hükümetimizin, milli eğitimimizin nazarında bir, beraber, aynı, eşittir."

  Yerlikaya, çocukları geleceğe hazırlayabilmek ve onlar için okulu özendirici hale getirme gayretiyle çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

  Uygulamadan memnunlar

  Velilerden Hasret Demir, çocuğunun 13 Kasım İlkokulunda eğitim gördüğünü ve uygulamadan memnun olduklarını söyledi. Dört çocuğu olduğunu söyleyen Demir, "Allah razı olsun. Her sabah gelip karınlarını doyuruyorlar. İyi oldu bu çorba olayı. Biz de karnımızı doyuyoruz 4 çocuğumla. Birini doyurup okula salıyoruz, diğerleriyle eve gidiyoruz" diye konuştu.

  Üçüncü sınıf öğrencisi Elif Erdoğdu ise her sabah çorba içerek derslere başladıklarını, bu uygulamayı çok sevdiklerini dile getirdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı