Eğitim Haberleri

  Okul yönetimleri seçmeli derslere karışmayacak

  AA
  15.06.2013 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, ders saati sayısına göre 5’inci ve 6’ncı sınıflar için ortaokullarda 6 saat, imam hatip ortaokullarında ise 2 saat seçmeli ders alınabilecek. Okul yönetimleri hangi seçmeli derslerin okutulacağına dair belirleme yapmayacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokullarda ve imam hatip ortaokullarında gelecek eğitim öğretim yılında okutulacak seçmeli derslere ilişkin Valiliklere yazı gönderdi. Buna göre, okul yönetimleri hangi seçmeli derslerin okutulacağına dair herhangi bir belirleme yapmayacak, özellikle ilgili alanda öğretmen eksikliği gerekçesi ile öğrencileri ve velilerini kesinlikle belirli derslere yönlendirmeyecek.

  Yazıda seçmeli derslerin ne şekilde seçileceği ve okul müdürlüklerince yapılacak işlemler yer aldı. Buna göre, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren 5’inci ve 6’ncı sınıflardan başlayacak ve kademeli olarak uygulanacak seçmeli derslerle, öğrencilerin akademik başarılarının arttırılmasıyla, ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri amaçlanıyor.

  2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokul 4 ve ortaokul 5’inci sınıflarda okuyan öğrencilerin 2013-2014 eğitim öğretim yılında okuyacakları seçmeli derslere ilişkin tanıtım videolarını bakanlığın web sayfasından (www.meb.gov.tr) izlenebilecek.

  Öğrenciler, ilgi, istek ve yeteneklerine göre seçmek istedikleri derslerden 10 dersi öncelik sırasına göre belirleyerek okul müdürlüklerine 14-21
  Haziran arasında yazılı olarak bildirecek.

  Okul müdürlüğüne yazılı olarak beyan edilen ders seçimlerinin veliler tarafından ayrıca e-okul sistemine girişinin yapılması sağlanacak. Ders saati sayısına göre 5 ve 6’ncı sınıflar için ortaokullar 6 saat, imam hatip ortaokullarında ise 2 saat seçmeli ders seçilecek. Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği konusunda öğrenciler bilgilendirilecek.

  Öğretmenler rehberlik edecek

  İlkokul 4’üncü sınıf öğrencilerinin kendi ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda ders seçimini yapabilmeleri için sınıf öğretmenleri rehberlik edecek. Okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda oluşturulan gruplar e-okul üzerinden görülebilecek.

  Gerekirse ücretli öğretmen alınacak

  Okul yönetimleri hangi seçmeli derslerin okutulacağına dair herhangi bir belirleme yapmayacaklar, özellikle ilgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesi ile öğrencileri ve velilerini kesinlikle belirli derslere yönlendirmeyecekler. Ortaokullarda gruplandırılmış olarak belirlenen seçmeli derslerde, öğrenciler tüm derslerini bir gruptan seçebileceği gibi her bir gruptan ayrı ayrı dersler de seçerek seçmeli derslerini tamamlayabilecekler. Okulda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı derslerin seçilmesi halinde öncelikle diğer okullardan maaş veya ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek, bunun da mümkün olmadığı hâllerde ücretli öğretmen temin edilerek bu dersler açılacak ve okutulacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı