Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Okul yönetimi uyarmış’

  Mustafa İNSAN/MERSİN, (DHA)
  12.01.2011 - 09:27 | Son Güncelleme: 12.01.2011 - 11:38

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Mersin’deki harem selamlık okul olayıyla ilgili iddiaların tümüyle dayanaksız olmadığı izlenimi edindiğini söyledi.

  LİSEDE 45 CM ŞOKU / WEB TV

   

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Abidin Yağmur ve Ayşe Sayın'ın haberine göre, Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi yönetiminin, kız ve erkek öğrencilerin yemekhanelerini ayırdığı, öğrencilerin birbirine 45 santimden fazla yaklaşmasının bile yasaklandığı yönündeki iddialar tartışmaya neden oldu.

   

  İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, iddiaların “kasıtlı” olduğunu, ailelerin “birileri tarafından kandırıldığını” savundu, ancak yine de iddialarla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. Gül, “Bu okulumuzda kız ve erkek öğrenciler aynı sırada yan yana oturuyor. Sınıflardaki sıraların önünün tahtayla kapatıldığı iddiaları da gerçek değildir. Öğrenciler aynı yemekhanede yemek yemeye devam etmektedir. Kız-erkek öğrenci ayrımıysa söz konusu değildir” açıklamasını yaptı.

   

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de dün başta il milli eğitim müdürü olmak üzere yetkililerden konuyla ilgili bilgi istedi.

  LİSENİN DUVARINA 45 CM’YE TEPKİ SLOGANLARI


  MERSİN’de kız ve erkek öğrenciler arasında ’45 santimetre ara’ uygulaması yapıldığı iddia edilen Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nin bahçe duvarına cinsiyet ayrımcılığını eleştiren yazılar yazıldı.


  Gece kimliği belirlenemeyen kişi ya da  kişiler tarafından okul duvarlarına ’Bedenimize, bilincimize dokunma müdür’, ’Cinsiyetçi eğitim sistemine son’, ’Cinsiyet eğitimine son Dev-Lis’ diye sprey boya ile yazılar yazıldı. Okul bahçesine de benzer içerikli yazıların yazıldığı kağıtlar atıldı.


  Sabah okula gelen görevliler, yazıları görünce durumu polise bildirdi. Okula gelen polis, duvara yazılan yazıların görüntüsünü alıp, genişliği ve yüksekliğini ölçmesi dikkat çekti. Polis, yazıyı yazan kişileri belirlemek için okul ve çevredeki işyerlerinin güvenlik kamerası görüntülerini de incelemeye aldı.

  İddialarla ilgili Mersin Valiliği tarafından başlatılan inceleme ise sürüyor.

   

  ‘Okul yönetiminin tutumu neden olmuş’

   

  Üskül, öğrencilerin arkadaşlık içinde belli bir yakınlığının olmasının doğal olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Okul yönetiminin eylem ve işlemlerini belirleyen yönetmelikler vardır, onların da bu çerçevde hareket etmesi gerekir. Öğrencilerin ve velilerin son günlerde ortaya çıkan yakınmalarının, iddialarının tümüyle mesnetsiz olmadığı izlenimini edindim. Anlaşılıyor ki, okul yönetiminin öğrencilere karşı tutum ve davranışı belli bir noktadan sonra bu yakınmaları ortaya çıkarmış gibi görünüyor.

   

  Okulda bir soruşturma başlatılmış durumda. Ortaya çıkacak rapora göre de yöneticiler hakkında gereken işlemler yapılacaktır.” Üskül, öğrencilerin birbirlerine “yaklaşmamaları”nın nasıl ifade edildiğini bilmediğini belirterek ancak okul yönetiminin “uyarısı olduğunun” anlaşıldığını dile getirdi.

   

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk konuyu TBMM gündemine taşıdı.

   

  ‘Müdür geldi, baskı arttı’

   

  Eğitim-Sen Mersin Şubesi Başkanı Ahmet Antmen de iddiaların incelenmesini istedi. Okul müdürü İbrahim Tol’un ağustos ayında göreve başlamasının ardından baskının arttığı yönünde bilgiler aldıklarını anlatan Antmen, “Söz konusu okulda kız öğrencilerin okula girerken merdivenin solundan, erkek öğrencilerin merdivenin sağından yürütülmesi, yemekhanelerin ayrılması, kız ve erkek öğrencilerin birbirlerine yaklaşmaması gibi uygulamalar yapıldığını yaklaşık 30 velimizden dinledik. Bu kabul edilemez” diye konuştu.

   

   

    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı