Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okul yapılması için 30 dönüm arazi bağışladılar

  AA
  09 Eylül 2014 - 14:09Son Güncelleme : 09 Eylül 2014 - 15:34

  Diyarbakır'da iki hayırsever okul yapılması için arazi bağışında bulundu. Merkez Sur ilçesine bağlı Kengerli köyünde yaşayan 76 yaşındaki çiftçi Ekrem Alaguş, 20 dönüm, Mermer köyünde yaşayan öğretmen Azad Berk de 10 dönüm arazisini okul yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışladı.

  Vali Mustafa Cahit Kıraç, Valilikte düzenlenen protokol imza töreninde eğitim için arazi bağışının devamının gelmesi dileğinde bulundu. Sur ilçesinde yaşayan Ekrem Alaguş'un 20, öğretmen Azad Berk'in de 10 dönüm arazisini bağışladığını ifade eden Kıraç, eğitime gösterilen duyarlılıktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  "Arsa temininde sıkıntı yaşıyoruz"

  Kıraç, bağışta bulunan iki arazide lise yapmayı planladıklarını belirterek, "Bu sayede iki köy ilk kez liseye kavuşacak. Okullar 2015 yatırım programına alınacak. Okulların bir an önce tamamlanarak eğitim ve öğretime açılmasını bekliyoruz " diye konuştu.

  15 Eylül Pazartesi günü 2014-2015 eğitim öğretim döneminin başlayacağına hatırlatan Kıraç, bu bağışın zamanlama açısından da önemli olduğunu söyledi.

  Kıraç, Diyarbakır'ın günden güne değişen ve gelişen bir şehir olduğunu vurgulayarak, okul çağındaki çocuk sayısının da yüksek olduğunu belirtti.

  "Çocukların eğitim ihtiyacını karşılayacak okulları yapmak için arsa temininde sıkıntı yaşıyoruz. Bu bağışın hayırsever vatandaşlara örnek olmasını diliyoruz" diyen Kıraç, yeni okul alanlarının oluşturulması için hayırseverlerden destek beklediklerini söyledi.

  Daha sonra Vali Kıraç, Sur Kaymakamı Aydın Ergün, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata ve bağışta bulunan Alaguş ve Berk tarafından protokol imzalandı.

  "Gençlerin okuması için bir katkıda bulunduysak ne mutlu bize"

  Alaguş, 2 yıl önce 25 dönüm arazisini hayvanları olmadığı halde köydeki hayvanların kullanımı için mera olarak bağışladığını ifade ederek, eğitime katkı sunmak adına 20 dönüm arazisini de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlamak istediğini söyledi.

  Eğitim için bağışta bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Alaguş, "Tüm hayırseverlere bu mutluluğu yaşamalarını tavsiye ediyorum" dedi.

  Berk ise anne ve babasının da öğretmen olduğunu, birlikte aldıkları kararla arazilerinden 10 dönümünü eğitim için bağışladıklarını belirtti.

  "Bölgedeki gençlerin okuması için küçük de olsa bir katkıda bulunduysak ne mutlu bize" ifadesini kullanan Berk, yapılacak okulların hayırlı olmasını diledi.

  Törene katılan Kengerli köyü muhtarı Aydın Alaguş ise yapılacak okulun köyün ilk lisesi olacağını anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı