Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Okul yapandan KDV alınmasın

  Hürriyet Haber
  21 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Eylül 2000 - 00:01

  CUMHURBAŞKANLIĞI görevini bıraktıktan sonra, hız kesmeyerek yine açılıştan açılışa koşan 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İTO'nun Çatalca'da yaptırdığı çok programlı lisenin açılışında yaptığı konuşmada okul yaptıran hayırseverlerden devletin KDV ve vergi almasını eleştirdi. Demirel, ‘‘Bu vergileri almak okul yapma kampanyalarının hızını azalttı. Bu hayırseverlerden vergi almak sıkıntıya sokar. Aldığın vergiyle zaten okul yapacaksın. Bırakın o adam yapsın. O adam 100 lira ile yapıyor okulu, sen 200 lirayla’’ dedi.

  Depremlerde hayatlarını kaybeden öğretmenler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Demirel, 1968'de başbakanlığı döneminde hizmete açtığı okulun, 17 Ağustos depreminde büyük hasar gördüğünü ve İTO tarafından 4 ay gibi kısa bir sürede 1 trilyon lira harcanarak yeniden yaptırıldığını söyledi.

  Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da, yeni öğretim yılına 600 bin öğretmen, 57 bin okul ve 15 milyon öğrenci ile başladıklarını bildirerek, ‘‘Sayıların değil, kalitenin konuşulduğu, dünya ile yarışılan bir eğitim yılı olmasını diliyoruz’’ dedi. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım da üniversite kurma çalışmaları olduğunu ve ilgililerden destek beklediklerini söyledi. Demirel okul bahçesindeki Atatürk büstünü açtı ve bahçeye çam fidanı dikti.

  7 dönümlük arazi üzerine inşa edilen 6 bin 700 metrekare kapalı alana sahip olan İTO Çok Programlı Lisesi'nde, Genel Lise, Süper Lise ve Ticaret Meslek Lisesi'ne bağlı muhasebe bölümleri olmak üzere 3 ayrı programda bin 200 öğrenci eğitim görecek. Lisede 33 derslik, biri bilgisayar laboratuvarı olmak üzere 6 laboratuvar, 6 bin kitaplı kütüphane, çok amaçlı kapalı spor salonu ile sosyal amaçlı bölümler bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı