Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okul tadilatta olunca

  A.A. / Doğan Sarıtaş-İsa Sansar
  19 Ekim 2007 - 11:39Son Güncelleme : 19 Ekim 2007 - 12:10

  Sivas merkeze bağlı Gaziköyü İlköğretim Okulu'nun tadilatta olması nedeniyle öğrencilerin bir bölümü köy camisinde, bir bölümü ise öğretmen lojmanında eğitim görüyor.

  İŞTE ÖĞRENCİLERİN HALİ

  İl merkezine 39 kilometre mesafedeki Gaziköyü'nde, yaklaşık 290 öğrencinin eğitim gördüğü ilköğretim okulunun 2 katlı binası, okullar açılmadan bir süre önce tadilata alındı.

  Eğitim-öğretim yılı başlamasına rağmen tadilat çalışmalarının tamamlanamaması nedeniyle birinci sınıf öğrencileri okul yanındaki öğretmen lojmanında, 8. sınıf öğrencileri ise köydeki Gazibaba Camisi'nin üst katındaki bölümde eğitim görmek zorunda kaldı. Okulun ana sınıfı öğrencileri de köyde oluşturulan bir odada eğitim görmeye başladı.

  Bu arada birçok öğrenci, tadilat nedeniyle okula henüz başlayamadı.

  Muhtar Cengiz Çekiç,  “Müteahhidin söylediğini göre okulun onarımının bitmesine daha 1 ay kadar var. 3 ay süre almış, ama çalışılsa 1 haftalık işi var” dedi.
  Öğrencilerin zorluk çektiğini, öğretmenlerin de bu yüzden mağdur olduğunu ifade eden Çekiç, “Okulun bir an evvel bitirilmesini istiyoruz. Çocuklar derslerinden kalıyor. 2 aydır herkes ders görüyor, bizim çocuklar mağdur ve perişan. Bunun sorumlusu kimse, bir an evvel el uzatsın” diye konuştu.
  Öğrenciler ise sobasız caminin soğuk olduğunu, okulun bir an önce açılmasını istediklerini söylediler.

  Sivas Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Nacak, sorunun ihalenin gecikmesinden kaynaklandığını; yasal süre tamamlanmadan ihaleye çıkamadıklarını ifade etti. Nacak, “İhale 22 Ağustosta yapıldı. Dolayısıyla 22 Ağustostan sonra kendilerine yasal olarak bir süre verildi. 'Bu süreyi tamamlamadan bitirmeyeceğim' diyor. Bu yüzden sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu.

  Müteahhit firmanın aslında bu süreyi beklemek zorunda olmadığını belirten Nacak, “Ödemelerde de sıkıntı yok. Maddi açıdan sıkıntı yok.
  Dişini sıksa orada 1 haftalık iş var. Bunu bilmesine, cezalı duruma düşmesine rağmen bitirmek istemiyor” dedi.
  Nacak, müteahhit firmaya uyarıda bulunduklarını da ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı