Ege Haberleri

EGE

  Okul sorunu kampüs liselerle çözülecek

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  15.08.2012 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Denizli Valiliği, kent merkezindeki okul sıkıntısını çözmek için mevcut liseleri Üçler Mahallesi'nde toplayarak kampüs haline getirmeyi planlıyor.  Denizli'de 2007 yılında görev yapan Vali Hasan Canpolat döneminde gündeme getirilen ama hayata geçirilemeyen liselerin bir kampüste toplanması projesi, bir kez daha gündeme geldi. Öğrenci yoğunluğu nedeniyle birçok lisede şu anda ikili öğretim yapılıyor. Proje ile liseler, üniversite gibi kampüslerde toplanarak binlerce öğrencinin daha modern ve konforlu bir ortamda öğrenim yapması amaçlanıyor. Yer olarak, arazisi şu anda TOKİ’ye ait Üçler Mahallesi'ndeki 160 dönümlük eski Köy Hizmetleri arazisi belirlendi. Denizli Valiliği TOKİ’den arazinin eşdeğerde başka arazi ile değiştirilmesi için çalışma yürütülüyor. Binlerce öğrencinin aynı ortamda eğitim-öğrenim faaliyetini sürdüreceği kampüslerde spor salonlarından kütüphaneye, internet kafeden, parklara kadar her türlü sosyal donatı alanı bulunacak.
  Vali Abdülkadir Demir, kampus lise için arazi devir işlemlerinin sürdüğünü belirtti. Denizli kent merkezinde okul için arsa bulamadıklarını dile getiren Demir, “Her yıl artan öğrenci sayısına göre ilkokul ve ortaokul yapmamız gerekiyor. Ancak arsa sıkıntısı yaşıyoruz. Bu nedenle liseleri bir yerde toplayarak kampus lise projesini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Köy hizmetlerinin Üçler'de bulunan arazisini kampus yaparak mevcut bazı liseleri buraya taşıyacağız. Boş kalan lise binalarını da ilkokul ve ortaokula dönüştürme projemiz var. Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğü ile çalışmalarımız sürüyor. Arazi devir işlemleri çözüldüğünde lise kampüsünü yapmaya başlayacağız. Okul yaptırmak için hayırseverler de var ancak okul için arsa bulamıyoruz. Bu sorunu bu şekilde çözeceğiz” dedi.
  İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül de, Denizli’nin lise kampüs ile eğitimde kalitesini bir üst noktaya taşıyacağını kaydetti. Kampus ile birçok farklı daldaki lisenin aynı ortamda olacağını anlatan Akgül, “Derslik sıkıntısı olmayacağı gibi her türlü alt yapıya haiz, öğrencilerin her türlü kabiliyetini değerlendirilebileceği sosyal ve spor alanları bulunacak. Öğretmenler, öğrenciler bilgi ve becerilerini paylaşma imkanı bulacak. Yani her anlamda önemli bir sinerji yaratılacak. Arazi durumu çözüldüğünde hem devlet kaynakları hem de bir çok hayırseverimizin desteğiyle kısa zamanda kampus lise hazır hale gelir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı