ANKARA HABERLERİ

Okul servislerine uyarı

Hürriyet Haber
08.09.2012 - 00:00Son Güncelleme : 07.09.2012 - 20:26

Okul öncesi, İlköğretim, ortaöğretim ve liselerin 2012-2013 eğitim ve öğretim yılına başlaması sebebiyle tüm şoför odalarına ayrı ayrı genelge gönderen Türkiye Şoförler ve otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, servis araçlarını yeni kurallar konusunda bilgilendirerek harfiyen uyulmasını istedi.

Hürriyet Haber

Genelgede tüm sürücülerin kurallara uymasını isteyen TŞOF Başkanı Apaydın, “Ailelerin mutluluk kaynağı ve ülkemizin geleceğinin garantisi olan çocukları, evlerinden okullarına, okullarından evlerine taşımakla görevli olan siz şoför meslektaşlarımın dikkatlerini bir kez daha çekmek istiyorum. Unutmayınız ki, sizlerin kılık kıyafetleriniz, hal ve hareketleriniz, konuşmalarınız, araç kullanma ve trafik kurallarına uyma alışkanlıklarınız, çocuklar tarafından dikkatle izlenmekte ve örnek teşkil etmektedir. Yani sizler, çocukları okullarına ve evlerine güvenli şekilde götürüp getirmekle sorumlu olduğunuz kadar onlara her bakımdan iyi örnek de olmak zorundasınız” dedi.

SRC belgesi olmalı

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nin sürücüler için öngördüğü şoförlük yapma şartlarını bir kez daha hatırlatan Apaydın kuralları şöyle sıraladı:
“Otobüs türü servis aracı kullanacak şoförlerin en az üç yıllık E sınıfı sürücü belgesine, minibüs türü servis aracı kullanacak şoförlerin ise en az 5 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. En önemlisi bu araçlarda şoförlük yapanların son beş yıl içerisinde, bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış ve alkollü olarak araç kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle, sürücü belgelerinin birden fazla geri alınmamış olmasının yanı sıra Mesleki Yeterlilik Belgesine (SRC) sahip olmaları gerekmektedir.”

Rehber personel şartı

Servis aracı sahibinin, 22 yaşında en az lise mezunu bir kişiyi Rehber Personel olarak araçta görevlendirmesi gerektiğinin altını da çizen Apaydın şunları söyledi:
“Okul servis araçlarının arkasındaki sarı-siyah kuşağın ve öğrenci indirip bindirirken yakılacak ‘DUR’ ışığının standartlara uygun olarak çalışır durumda bulundurulması gerekmektedir. Bununla birlikte, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camların ve pencerelerin sabit olması şart. Okul servis araçlarında, kapıların şoför tarafından açılıp kapatılacağı şekilde otomatik veya mekanik sistemde olması, kapıların açık veya kapalı olduğunu gösteren işaret bulunmalı. En önemlisi bu servis araçlarının yıllık periyodik muayenelerinin yanında, her altı ayda bir bakım ve onarımlarının yapılması mecburiyeti olmakla birlikte bu araçların 12 yaşından daha yaşlı olmamalı. Her öğrenci için bir Emniyet Kemeri bulundurulmalı ve rehber personel öğrencilere emniyet kemerlerini bağlamaları konusunda yardımcı olmalıdır. Öğrencilere iyi örnek olma bakımından ise Öğrenci taşıma sırasında, görüntü ve müzik sistemleri kullanılmayacak. Şoförler her ihtimale karşı kaza halinde ilkyardım tekniklerini uygulaması gerektiğinden ilkyardım eğitimi almaları gerekmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okul servislerine uyarı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Eylül 2017, Çarşamba
 • İmsak
  04:47
 • Guneş
  06:26
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:58
 • Yatsı
  20:26
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı