ANKARA HABERLERİ

Okul servisleri özel izni artık belediyeden alacak

Hürriyet Haber
12.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Resmi Gazete’de yayınlanan değişikle okul servis araçlarının, servis aracı olarak kullanılması için artık ticari tescil alması da gerekirken, trafik denetleme şube veya bürolarınca verilen özel izin belgeleri de artık belediyelerden alınacak..

Hürriyet Haber

OKUL Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklik ile okul servis araçlarının, servis aracı olarak kullanılması için artık ticari tescil alması da gerekirken, trafik denetleme şube veya bürolarınca verilen özel izin belgeleri de artık belediyelerden alınacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile okul servis aracının işletenini, şoförünü, rehber personelini, taşıtın plakasını, cinsini, taşıma sınırını ve izleyeceği güzergahı belirten özel izin belgeleri büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerince, diğer yerlerde ise ilgili belediyelerce verilecek. Özel izin belgeleri değişiklik öncesinde trafik denetleme şube veya bürolarınca veriliyordu. Yapılan değişiklik ile özel izin belgeleri, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği ve bu Yönetmelik ile il-ilçe trafik komisyonu kararlarının yanı sıra 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’na uygunluğu da denetlenerek alınabilecek.

Ayrılana geri ödeme

Daha önce 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanununa göre Esnaf ve Sanatkarlar Odaları tarafından belirlenen okul servis araçları fiyat tarifeleri artık belirlenen yetkili merciler tarafından açıklanacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile taşınan öğrencilerin ikametgah adreslerinin değişmesi ya da okuma hakkını kaybetmesi halinde de geri kalan ayların ücreti geri ödenecek.

Ölümlü kaza yapan da öğrenci taşıyabilecek

YÖNETMELİK değişikliği öncesinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışan kişiler okul servis araçları şoförlüğü yapamazken, yapılan değişiklik ile son 5 yıl içinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olan her şoför okul servisi kullanabilecek.

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi"ne sahip olma zorunluluğu 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okul servisleri özel izni artık belediyeden alacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.



ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı