ANKARA HABERLERİ

Okul polisinde yetki tartışması doğacak

Hürriyet Haber
10.11.2009 - 00:00Son Güncelleme : 09.11.2009 - 21:11

Eğitim-Sen Ankara 3 No’lu Şube Başkanı Turan Yıldırım, “Polislerin görevlerinin tam olarak tanımlanmadığından yetki tartışması doğacak” dedi.

Hürriyet Haber

EĞİTİM-Sen Ankara Şubeleri tarafından Petrol-İş’in toplantı salonunda ‘’Okul Polisi’’ konulu panel düzenlendi. Ankara 3 No’lu Şube Başkanı Turan Yıldırım, projenin uygulamasının olumsuz sonuçlar doğuracağını iddia etti. Proje için sendikalardan, üniversitelerden, velilerden görüş alınmadığını ileri süren Yıldırım, imzalanan protokolde polislerin görevlerinin tam olarak tanımlanmadığını, bunun da yetki tartışmasını doğuracağını söyledi.

Güvenliğin artırılması

“Polisin bir baskı unsuru’’ olduğunu öne süren Yılmaz, bunun çocuğun kişilik gelişiminin tamamlanmasında engel oluşturacağını savundu. 2 No’lu Şube Başkanı Tuğrul Culfa da, Emniyet Müdürlüğü ile Valilik arasında imzalanın protokolle okullarda polislerin görevlendirilmesi projesinin başlatıldığını anımsattı. Okullarda güvenliğin artırılması için böyle bir projenin hazırlandığını belirten Culfa, şiddeti yaratan nedenlerin bilimsel araştırmasının eğitimcilerce yapılmasının doğru olacağını söyledi.

Olumsuz gelişme yaşandı

ANKARA İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan’dan projenin iptalini istediklerini belirten Culfa, projenin uygulanmasıyla bazı okullarda olumsuz gelişmelerin yaşandığını kaydetti. Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Selamet ise birey için güvenliğin önemli bir gereksinim olduğunu ifade ederek, öğrencilerin okullardaki güvenliğinin sağlanmasının bir zorunluk olduğunu vurguladı.

Okul çevrelerinde kavgalar azaldı

ANKARA İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Selamet, okul yönetimi, öğretmenler ve veliler tarafından çözülmesi gereken bir konu olan okul güvenliğini sağlamanın devletin ve okulun görevi olduğunu söyledi. Ankara’da okul polisi uygulaması başlamadan önce okullarda güvenliğin sağlanması için çalışmaların yürütüldüğünü anlatan Selamet, ‘’Proje kapsamında şu anda 4’ü ilköğretim, 124’ü ortaöğretim olmak üzere toplam 128 okulda okul polisi görevlendirilmiştir’’ dedi. Selamet, projenin uygulanmasıyla birlikte okul çevrelerindeki kavgaların azaldığı yönünde geri bildirimler geldiğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okul polisinde yetki tartışması doğacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı