Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Okul onlara ev oldu

  Hürriyet Haber
  25 Ekim 2007 - 13:20Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 14:22

  Rize'nin Çayeli ilçesindeki evi yanan Ziya Koyuncu, yaklaşık 1.5 yıldır, kaymakamlık tarafından Gürcistan uyruklu eşiyle birlikte yerleştirildiği köydeki kullanılmayan ilkokulda yaşıyor.

  İŞTE KOYUNCU ÇİFTİNİN EVİ

  İlçenin Buzlupınar Köyünde yaşayan  Ziya Koyuncu (75), eşinin vefat etmesinin ardından 2 yıl önce Gürcistan  uyruklu Nani Devatze (39) ile evlendi.

   Koyuncu'nun, evliliklerinin ardından Emine adını alan eşiyle birlikte  yaşadığı köydeki evi, yaklaşık 1,5 yıl önce çıkan yangın sonucu  kullanılamaz hale geldi.   Sokakta kalan çift, Çayeli Kaymakamlığı tarafından, öğrenci yetersizliği  nedeniyle bir süredir kullanılmayan ilkokul binasını yerleştirildi.

  Tek katlı olan ve sınıflar da dahil 6 bölümden oluşan okul binasındaki  müdür odasını mutfak yapan Koyuncu çifti, sınıfları yatak ve oturma  odasını olarak kullanıyor.

  Tabelası halen duran binanın, mutfak olarak kullanılan bölüm girişindeki  “Müdür” yazısı dikkat çekerken, yanına Türk bayrağı asılan ve  çiçeklerle süslenen koridordaki Atatürk büstü de aynen muhafaza ediliyor.

  Ziya Koyuncu, 1,5 yıl önce evinin  yanmasının ardından kaymakamlık tarafından kullanılmayan ilkokul  binasına yerleştirildiklerini söyledi.
  Yangında eşyasının büyük çoğunluğunun yanmasından dolayı, bir kısmını  kendisi, bir kısmını da hayırseverlerin yardımıyla aldığı yeni eşyasını  okula yerleştirdiğini belirten Koyuncu, bir ev olarak okul binasının  ihtiyaçlarını fazlasıyla karşıladığını anlattı.

  Okul binasının kendileri için oldukça geniş ve rahat olduğunu ifade eden  Koyuncu, “Burada kalmaktan dolayı herhangi bir şikayetimiz veya  sorunumuz yok. Rahatımız yerinde. Binanın su, elektrik gibi her türlü  imkanı var” dedi.
           
  EV YAPMAK İÇİN KAYMAKAMLIK VE VALİLİĞE BAŞVURDU
           
  Kendisinin 4 yıl önce ÇAYKUR'dan emekli olduğunu, emekli maaşının ancak  geçimine yettiğini ifade eden Koyuncu, şunları söyledi:  “Emekli maaşımdan başka yılda 1 ton kadar çay satıyorum. Ancak bundan  pek bir gelir elde edemiyorum. Ev yapabilmek amacıyla kaymakamlığa  başvurdum. Ancak emekli olmamdan dolayı bana yardım edilemeyeceği  söylendi. 5 erkek 3 kız olmak üzere 8 çocuğum var. Çocuklarımın çoğu  İstanbul'da çalışıyor. Ancak onların da maddi durumları çok iyi olmadığı  için bana ev yapmam için yardım edemiyorlar. Devletten ev yapmak için  yardım istiyorum. Sorunuma çare bulabilmek amacıyla Rize Valiliği'ne  başvurdum. Sorunumla ilgilenileceği söylendi.”

  Ev yapmasında kendisine yardım edilmesi için yaklaşık 1 hafta önce  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdiğini belirten Koyuncu,  “Ayrıca eski başbakanlardan bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz'a da  mektup yazdım. Şimdi başta Süleyman Demirel olmak üzere Deniz Baykal ve  bazı sanatçılara da mektup yazıp yardım isteyeceğim” diye konuştu.
           
  GÜRCÜ UYRUKLU EŞİYLE EVLİLİĞİ
           
  Eşinin vefat etmesinin ardından kendisine uygun bir eş aradığını, ancak  çevresinde böyle birisini bulamadığını belirten Koyuncu, şunları anlattı:        “Sonra bazı tanıdıklar yardımıyla Gürcistan'da şimdiki eşimle tanıştık.  Birbirimize beğenince Türkiye'ye gelerek evlendik. Aslen Müslüman  olmasına rağmen adı Nani Devatze idi. Evlendikten sonra Emine adını  aldı. Eşimin anneannesi de Türk kökenli. Uzun yıllar önce Trabzon'un  Sürmene ilçesinden Gürcistan'a gitmiş. Ancak bu sırada sınırlar  kapatılınca orada kalmış. Sonra da orada evlenip kendine bir hayat  kurmuş. Eşime de benimle evlenerek anneannesinin memleketine gelmek  nasip oldu.”

  Eşinin Türk vatandaşlığına geçebilmesi için 1 yıl daha Türkiye'de  kalması gerektiğini ifade eden Koyuncu, “Eşim evlendiğimizden beri 3  ayda bir Gürcistan'a giriş çıkış yapıyor. Giriş çıkış yapmadan burada  kalabilmesi için ödememiz gereken parayı, imkanım olmadığı için  ödeyemiyorum. İnşallah 1 yıl sonra Türk vatandaşı olma hakkını elde  edince bu sorunumuz da çözülecek” dedi.
           
  Çayeli Kaymakamı Mehmet Aktaş ise Ziya Koyuncu'nun evinin yanmasının  ardından kaymakamlıkça kullanılmayan ilkokula yerleştirildiğini  belirterek, “Emekli olduğu ve geliri bulunduğu için bu kişiye kendisine  evini yapması için yasal olarak maddi yardımda bulunamıyoruz” dedi.

  Köy ilköğretim okulunun mülkiyetinin kaymakamlıkta bulunduğunu, bu  nedenle orada kalmalarında herhangi bir sorun olmadığını ifade eden  Aktaş, “Ancak sonuçta burası bir ev değil. Biz kendisine yardım  edemiyoruz ama evini yapabilmesi için yardım toplamaya  çalışacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı