ANKARA HABERLERİ

Okul öncesi eğitime ilgi artıyor

Hürriyet Haber
08.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitime ilginin arttığını söyledi. İnanlı, okul öncesi okullaşma oranının yüzde 88’e ulaştığını söyledi.

Hürriyet Haber

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, Türkiye genelinde okul öncesi öğrenci sayısının bu yıl 150 bin artarak 950 bine yükseldiğini, okul öncesinin bu eğitim-öğretim yılından itibaren zorunlu tutulduğu 32 ilde de okullaşma oranının ortalama yüzde 88’e çıktığını bildirdi.
İnanlı, okul öncesinde bu eğitim öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısının geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40 arttığını kaydetti. Öğrenci sayısının 950 bine yükseldiğini belirten İnanlı, Türkiye’de 1271 ana okulunun faaliyet gösterdiğini, ilköğretim okullarında da ana sınıflarında eğitim yapıldığını anımsattı.

Bu eğitim-öğretim yılında 32 ilde okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Remzi İnanlı, öğrenci sayısındaki artışın bundan da kaynaklandığını, ancak tüm Türkiye genelinde artış olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Okul öncesi eğitimi, okullaşma oranı yüzde 50’nin üzerinde olan illerde başlattıklarını bildiren İnanlı, şu anda okul öncesi eğitimin zorunlu olduğu 32 ilde okullaşma oranının ortalama yüzde 88’e çıktığını bildirdi. İnanlı, bu illerde okula gidemeyen yüzde 12 oranındaki çocuğun genellikle nüfusu dağınık olan veya yaşlı nüfus sayısı fazla, çocuk sayısı bir sınıf açmaya yetmeyen yerleşim birimlerinde yaşadıklarını anlattı.

Yeni proje

MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü İnanlı, şunları söyledi:

‘’Bu çocuklar için okul açamıyorsunuz, taşımalı eğitim kapsamına girmedikleri için taşıyamıyorsunuz. Mesela Trabzon’da yerleşim birimleri dağınık, çocuk köyde oturuyor. Bir çocuk veya üç beş çocuk var, sınıf açamıyorsunuz. Şimdi bu uygulamanın sonucunda yeni bir proje geliştirilecek. ‘Dağınık olan bu yerlerde yaşayan çocuklara nasıl bir eğitim verilsin’ diye çalışmalar yapılacak. Belki mobil anaokulu uygulaması genişletilebilir, belki gezici öğretmenler görevlendirilebilir. Yani öğretmenler belirli günlerde köylere gider, eğitim verir.’’

olması için öngörülen takvimin de değişebileceğini söyledi. İnanlı, ‘’Okul öncesi eğitimde zorunlu eğitime geçilmesi tüm Türkiye’de 2013 yılı olarak öngörülmüştü. Toplam 5 yılda geçilmesi planlanmıştı. Böyle giderse 5 yıla kalmayacak. Gelecek yıl 13 il daha okul öncesinde zorunlu eğitim kapsamına alınacaktı fakat bu rakam biraz daha artabilir, illerin sayısı toplam 50’yi bulabilir’’ dedi.

İnanlı, bu eğitim-öğretim yılı sonunda okul öncesi eğitimin zorunlu olduğu 32 ilin yetkilileriyle bir değerlendirme toplantısı yapılacağını ve eksikliklerin tespit edilerek çalışmalara buna göre yön verileceğini ifade ederek, ‘’Zaten 32 ili kapsayan pilot projeye de başlanmasının nedeni buydu’’ diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okul öncesi eğitime ilgi artıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı