ANKARA HABERLERİ

Okul öncesi eğitim şart

Gamze KOLCU
05.09.2014 - 01:13Son Güncelleme :

Başkent’te okul öncesi eğitim alan öğrenci sayısının 190 bine ulaştığını belirten Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, velilere okul öncesi eğitim çağrısında bulunarak, “Geleceğimizin sağlıklı şekillenmesi için erken yaşta eğitime başlamak önem taşıyor, unutmayalım” dedi.

Gamze KOLCU

Okul öncesi eğitim şartOkul öncesi eğitime çok önem verdiklerini ve bu alanda okullaşma oranının artırılmasının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirten Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, “2013-2014 eğitim öğretim yılında resmi ve özel okullardaki bağımsız anaokulu ile bünyesinde anasınıfı bulunan okul sayısı toplamı bin 140. Yeni eğitim öğretim yılı için ise, her biri dört derslikli beş yeni anaokulu öğretime hazır hale getirilirken inşası devam eden okullarımız bulunuyor. Özel kurumların açacağı yeni sınıflar ile birlikte Ankara’daki okul öncesi derslikleri ve okullaşma oranları da yukarılara çıkıyor” dedi.

OKULLAŞMA ORANI ARTIYOR

Kentteki okullaşma oranları ve okul öncesi eğitim alan öğrenci sayıları hakkında da bilgi veren Bozkurt, şunları söyledi:
“2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara’daki resmi ve özel okullarda öğrenim gören öğrenci sayılarının yaş gruplarına göre dağılımı göz önüne alındığında, özel okullar dahil olmak üzere okullaşma oranları 3-5 yaş (36-66 ay) yüzde 30, 4-5 yaş (48-72 ay) yüzde 40 ve 5 yaş ( 60-72 ay) yüzde 50. Özel okullar dahil olmak üzere, okul öncesi eğitim alan öğrenci sayıları ise, 3-5 yaş (36-66 ay) 66 bin, 4-5 yaş (48-72 ay) 60 bin ve 5 yaş (60-72 ay) 40 bin öğrenci olarak şekilleniyor. Bu sayılara şu anda aday kayıt ve kesin kayıt olarak eklenen yaklaşık 27 bin öğrencimiz de eklendiğinde okul öncesi öğrenci sayısı 190 bine, okullaşma oranı daha yukarılara çıkıyor.”

AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR

OKUL öncesi eğitimin önemi hakkında velilere de mesajlar ileten Bozkurt, “Ağaç yaş iken eğilir. Bu nedenle düzenli ve planlı eğitime ne kadar erken başlanırsa başarı şansımız o kadar artar. Okul öncesi eğitim için bizden destek isteyen bütün veli ve öğrencilerimizin yanındayız; onları her yönden desteklemeye hazırız ve bunun için aralıksız çalışıyoruz” dedi.
Çocukların, öğrenim hayatına daha kolay adapte olabilmesi için okul öncesi eğitimin çok büyük bir rolü olduğunu da hatırlatan Bozkurt, şöyle devam etti:

KİŞİLİK ŞEKİLLENİYOR

“İnsanlar toplum içinde sosyal varlık olarak kendilerine verilen ya da kendilerinin benimsediği bir rolü üstlenirler ve belki de hayatının kalan bölümünde bu rolü sergileyen bir birey olarak yaşamaya devam ederler. Bu bakımdan da okul öncesi eğitim, kişiliklerin şekillenmesinde erken bir görev üstlenir. Dolayısıyla doğru ve bilinçli çalışan ellerde kişiliklerin şekillenmesini önemsiyoruz. Bütün bu sebeplerle velilerimize çocuklarımızı okul öncesi eğitime göndermeleri hususunda çağrıda bulunuyorum. Geleceğimizin sağlıklı şekillenmesi için erken yaşta eğitime başlamak önemlidir, unutmayalım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okul öncesi eğitim şart haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı