Eğitim Haberleri

  Okul müdürü atamalarına protesto

  DHA-AA
  27.08.2014 - 12:28 | Son Güncelleme:

  Türk Eğitim-Sen'e bağlı İstanbul şubelerine üye bir grup okul müdürü, okul yöneticilerine yönelik değerlendirme süreci ve açıklanan puanları protesto ederek, bu süreçte usulsüzlük ve haksızlık yaptığını iddia ettikleri bazı ilçe milli eğitim müdürleri ile İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız hakkında İstanbul Valiliğine şikayet dilekçesi verdi.

  Grup adına açıklama yapan Türkiye Kamu Sen İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve Türk Eğitim Sen İstanbul 7 No'lu Şube Başkanı Mustafa Kavlu, İstanbul'da bin 477 okul müdürünün değerlendirmeye alındığını, bunlardan 787 okul müdürünün görevine son verildiğini, Türkiye genelinde bu rakamın 7 bine ulaştığını belirterek, "Bu idarecilerimizin büyük çoğunluğu sendikamızın üyesi olup kendilerini eğitime adayan, imkansızlıklarla mücadele eden, dürüst, yolsuzluğa, haksızlığa bulaşmamış, vatansever, milliyetçi kadrolardır" dedi.

  Sendikalarının bu işin peşini bırakmayacağını belirterek, her türlü hukuki yola başvuracaklarını, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilgili yöneticileri tespit ederek haklarında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Kavlu, bu makamların kimsenin özel malı olmadığını, kişiye özel davranılamayacağını vurguladı.

  Açıklamanın ardından gruptakiler, okul yöneticilerine yönelik değerlendirme sürecinde usulsüzlük ve haksızlık yaptığını iddia ettikleri bazı ilçe milli eğitim müdürleri ile İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız hakkında İstanbul Valiliğine şikayet dilekçesi verdi.

  Öte yandan diğer illerde de okul müdürü atamaları protesto edildi:

  Savcılığa suç duyurusu

  Antalya’da Türk Eğitim Sen üyesi okul müdürleri adına, ilçe ve şube müdürlerinin görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle valilikten idari soruşturma, başsavcılıktan da dava açılması talep edildi.
  Antalya Şube Başkanı Bünyamin Seçme ve beraberindeki yöneticiler, ilk olarak Antalya Valiliği’ne gitti. Antalya Valiliği’ne sunulan dilekçede, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı davranıldığı gerekçesiyle 19 ilçe milli eğitim müdürü ve bu ilçelerde görevli 38 şube müdürü hakkında görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, okul yöneticilerinin mağduriyetine ve kamu zararına neden olunduğu belirtildi. Kamu hizmetinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacıyla yönetmeliğin emrettiği ödevi objektif olarak yerine getirmeyen ilgililer hakkında yasal işlem yapılması gereğinin ortaya çıktığı belirtilerek, görev süresi uzatılacak eğitim kurumu müdürleri için değerlendirme formunu ideolojik olarak puanlayan ilçe milli eğitim ve şube müdürleri hakkında valilik tarafından idari soruşturma açılması, yasal işlem yapılması ve gerekli cezanın uygulanması talep edildi.

  Valiliğin ardından Türk Eğitim Sen yöneticileri Antalya Adliyesi’ne geçti. Burada yine aynı ilçe milli eğitim ve şube müdürleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na görevi kötüye kullanmaktan dolayı dava açılması ve cezalandırılmaları talep edildi.

  Zonguldak’ta da Türk Eğitim-Sen Şubesi, okul müdürlerinin haksız bir şekilde görevden alındığı gerekçesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Şahin Ören, dersaneleri kapatan yasa kapsamında ülke genelinde 7 bin, Zonguldak’ta da 72 eğitmenin okul müdürlüğü görevinin üzerlerinden alındığını söyledi. Bu kişilerden 19’unun sendikalarına üye olduğunu hatırlatan Ören, puanlama sistemi ile görevlerinden alınan okul müdürlerinin pek çoğunun kendilerine puan veren şube müdürlerini tanımadığını savundu. Ören, üyelerle birlikte atama ve görevden almalarda imzaları bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yakup Keleş, Şube Müdürü Nusret Parlak, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur Gök ve Şube Müdürü Engin Atmaca hakkındaki şikayet dilekçelerini savcılığa teslim etti.

  Türk Eğitim-Sen üyesi eğitimciler ayrıca Gaziantep ve Manisa’da da eylem yaparak il ve ilçe milli eğitim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulundular.

  Okul müdürü atamalarına protestoGörevden alınan müdürlere velilerden destek

  Antalya’da ilçe ve şube müdürlerinin ‘sıfır’ puanıyla görevleri sona eren okul müdürlerine, okul aile birliği başkan ve yöneticilerinden destek geldi.

  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirilmesine ilişkin 10 Haziran 2014 günü yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında yapılan puanlama ve yeni atamalara veliler de tepki gösterdi. Öğretmen, öğrenci, velilerden 40 puan üzerinden iyi puanlar alan, fakat ilçe ve şube müdürlerinden 60 puan üzerinden sıfır puan alan başarılı müdürlere, öğrenci velileri sahip çıktı.

  Bu şekilde müdürlerini kaybeden okulların okul aile birliği başkanları ve yöneticileri, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Antalya’nın en kaliteli okulu seçilen ve müdürü aynı şekilde görevine son verilen Dr. İlhami Tankut Anadolu Lisesi’nin Okul Aile Birliği Başkanı Zeliha Çam, veliler adına açıklamada bulundu.

  Sistemin adil olmadığı ve siyasete alet edilmiş bir değerlendirme olduğunu belirten Zeliha Çam, günün 8 saatini müdürle geçiren veli, öğretmen ve öğrenciye 40 puan hakkı tanınırken, belki hayatında hiç görmediği ilçe ve şube müdürlerine 60 puan hak tanındığını ve bundan doğru sonuç beklenemeyeceğini belirtti.

  Okullarında başarılarını kanıtlamış müdürlerin, masa başında verilmeyen puanlarla kaybettiklerini belirten Zeliha Çam, "Kabul edilebilir bir durum değil. Ne yazık ki çocuklarımızın okumakta olduğu okulların yöneticilerinin objektif ve tarafsız biçimde değerlendirildiğini söylemek mümkün değil. Okullara siyaseti sokmak ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür ve bu kötülük maalesef yapılmıştır. Bizler Antalya’daki okulların okul aile birlikleri olarak, öncelikle çocuklarımıza zarar vereceği açık olan bu hatalı ve taraflı uygulamalara son verilmesini, okul müdürlerimizin liyakatın esas alındığı ve eğitimin gerçek paydaşlarının daha etkili olacağı bir değerlendirme sistemiyle atanmasını talep ediyoruz. Bu gerçekleşinceye kadar açık haksızlığa uğrayan okul müdürlerimizin okullarında görevlerine devam etmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

  Zeliha Çam, Milli eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın, "Ben de sonuçları belli olduktan sonra öğrendim. İl puan vermedi, ilçeler puanladı" şeklindeki sözlerinin de komik olduğunu dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı