Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okul malzemeleri mercek altında

  AA
  09.09.2013 - 09:34 | Son Güncelleme: 09.09.2013 - 09:37

  Şanlıurfa’da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ekipleri okul malzemesi ve kırtasiye ürünlerinden numune alarak denetim yaptı.

  Satışa sunulan okul malzemeleri ve kırtasiye ürünlerine yönelik Şanlıurfa’da denetim yapıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Denetmeni Meral Karaaslan, okulların açılmasına sayılı günler kala kırtasiye malzemelerinin satışının arttığını belirtti. Kırtasiye ürünlerinden aldıkları ürünleri incelenmek üzere İstanbul’daki akredite laboratuvara göndereceklerini anlatan Karaaslan, öğrencilerin sağlığının korunmasına yönelik çalışma yaptıklarını dile getirdi.
  Tüm illerden alınan numune sonuçlarının okulların açıldığı hafta kamu oyuna duyuracaklarını aktaran Karaaslan, velilere şu uyarılarda bulundu:
  “Özellikle boya malzemeleri ve kalemler çocukların çok kullandığı ilgisini çeken ürünler ve bu tür ürünlerde ‘CE’ işaretlemesi arıyoruz. Ayrıca malzemenin üzerindeki bilgilerin dikkatlice okunması gerekiyor. Tüketicilere en büyük tavsiyemiz ürünün üzerinde mutlaka üretici veya ithalatçı bilgilerinin olması gerekiyor. Mataraların arkasında ‘gıda ile temasa uygundur’ şeklindeki işarete dikkat edelim.”
  Beslenme çantalarının iç yüzeylerinin de riskli olduğuna değinen Karaaslan, “Baskılı ürünlerde de ağır metal testleri yapıyoruz. Çünkü kanserojen olabiliyorlar. Özellikle yumuşak malzemeler bizim için riskli grupta yer alıyor” diye konuştu.

  Etiketler: okul , öğrenci , denetim , kırtasiye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı