ELAZIĞ HABERLERİ

Okul laboratuvarında organik tarım

AA / Bestami Bodruk
25.02.2016 - 11:14Son Güncelleme :

- Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde bir ilköğretim okulunun laboratuvarını bahçeye çeviren öğrenciler, organik tarım yapıyor- Öğretmen Esin: "Çocuklarda çevre bilinci oluştu. Bitkilere daha sevecen davranmaya başladılar"- Öğrenci Cav:"Bitkileri sevdiğimiz zaman, onlar da bizim duygumuzu hissediyor ve daha güzel büyüyor''

AA / Bestami Bodruk

ELAZIĞ (AA) - BESTAMİ BODRUK - Elazığ'ın Karakoçan ilçesindeki Şehit Jandarma Kıdemli Üsteğmen Mahir Özdemir İlkokulu öğrencileri organik tarım yöntemiyle çeşitli ürünler yetiştiriyor.

Okulun laboratuvarını bahçeye çevirerek organik tarıma başlayan öğrencilerin ektiği tohumlar, ilk ürünlerini vermeye başladı. Doğal gübre ile karıştırdıkları toprağa salatalık, domates, biber, marul, maydanoz gibi ürünleri eken öğrenciler, sevgiyle ektikleri tohumlardan elde ettikleri ürünlerin büyümesini izliyor. Geleceğin doğa dostlarının, topraktan çıkmayan küçük elleriyle yetiştirdikleri ürünler, büyüklerin de takdirini topluyor.

Toprağı, gübreyi, ektikleri tohumları, yetişen yaprakları ve sebzeleri mikroskopta inceleyen çocuklar, bitkilerin dünyasını ve yaşam sistemini de yakından tanıma fırsatı buluyor.

Organik tarım ile çocukları tanıştıran proje koordinatörü sınıf öğretmeni Yusuf Esin de günümüzde insanların en büyük sorunlarından biri olan hormonlu gıdalara karşı bilinç oluşturma ve giderek bırakılan organik tarım yöntemlerini yaşatma temelinde projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Öncelikle organik tarımın ne olduğunu, amaçlarını, insanlara faydalarını çocuklara anlattıklarını kaydeden Esin, bu konuda çocukları bilinçlendirdiklerini, çalışmalara başladıklarını ve çocukların çalışmaya aktif katılımını sağladıklarını belirtti.

Öğrencilerin yaparak, yaşayarak öğrendiğini dile getiren Esin, yetişen bütün sebzelerde çocukların emeğinin bulunduğuna işaret etti.

Üretime başlama aşamasında tohumları ekerken sadece toprak ve doğal gübre kullandıklarını aktaran Esin, çalışmada en önemli özelliğinin öğrencilerin bitkilere verdiği sevgi olduğunu, sevgi sayesinde bitkilerin çok güzel geliştiğini dile getirdi.

Çalışma ile çocukların bilinçlendiğini aktaran Esin, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Belki de gelecekte bir botanikçinin, bir biyoloğun temellerini şimdiden atmış olduk. Çocuklarda bilinç gelişti. Biz bu yola çıkarken sadece organik tarım olarak çıktık. Daha sonra buranın farklı amaçlara da ulaştığını gördük. Çocuklarda çevre bilinci oluşmaya başladı. Bitkilere daha sevecen davranmaya başladılar. Bitkilerin canlı olduklarını, onların da sevgiye ihtiyacı olduğunu anlattığımızda daha çok ilgilendiler.''

- ''Bitkiler bizim duygularımızı hissediyor''

Yetiştirdiği salatalık fidesiyle konuşan 9 yaşındaki öğrenci Esra Cav, ''Bitkileri sevdiğimiz zaman onlar da bizim duygumuzu hissediyor ve daha güzel büyümeye başlıyor. Büyüyünce de bize daha güzel meyve ve sebze veriyor'' dedi.

Öğrenci Kadir Apaydın (9) ise ''Organik tarımda her şey tamamen doğal olacak, ilaç katılmayacak. Toprağın içerisine tohumu atacağız, gübreyi katacağız. İçerisine sevgiyi katınca daha iyi oluyorlar. Bunlardan sebzeler, meyveler oluyor. Biz bunları yiyoruz ve tamamen doğal olduğu için bizim sağlıklı olmamızı sağlıyor. Vücudumuzu mikroplardan koruyorlar'' diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Elazığ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Elazığ ilinden Okul laboratuvarında organik tarım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Okul laboratuvarında organik tarım haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı