Gündem Haberleri

  Okul kaydında para alınmasına yaptırım

  Hürriyet Haber
  10.08.2006 - 11:48 | Son Güncelleme:

  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, vatandaşa eziyet ederek kayıt sırasında zorla para alan okul müdürüne, “görevden el çektirme, açığa alma, kıdem durdurma gibi yönetmelik nasıl yol gösteriyorsa, onların harfiyen uygulanacağını” söyledi.

  Özer, öğrenci kayıtları, kayıt parası, öğretmen açığı ve müdür atamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu yıl İstanbul'da ilk kez “e-kayıt” sistemiyle kayıt almaya başladıklarını ve şu anda 15 ile 18 bin civarında kayıt yaptırmamış öğrenci bulunduğunu belirten Özer, şöyle konuştu:

  “Onlar dış etkenlerin kendilerine bazı yanlış bilgi vermesi neticesinde hala bekliyorlar. 'Eski tas eski hamam olacak' diye bekliyorlar ama bakanlığımızın emri kesindir. Bu e-kayıt sistemi mutlak surette uygulanacak ve hiçbir öğrenci velisi de mağdur edilmeyecek. Bugüne kadar hiçbir çocuk okul dışı bırakılmamıştır. e-kayıt sistemiyle ilgili de kimse okulsuz kalmayacak. Velilere çağrım; haksızlığa kesinlikle uğramayacaklar. Haklı olan herkese hakkını dağıtmak için görevim neyse onu yapacağım. Elimde sihirli değnek yok. Ama 33 yıldır vazifemi nasıl yapmışsam, burada da devletimin memuru olarak görev yapacağım.”

  Özer, göreve başladığı tarihten itibaren tüm ilçe milli eğitim müdürü ve şeflerle toplantı yaptığını, ancak çalışanların izinde olması nedeniyle onlarla henüz toplanamadıklarını belirterek, ”İzinden döndüklerinde onlara da gereken talimatları vereceğiz. Talimatım; oturma yok. Çalışacağız, koşacağız, vatandaşın işini kanunların verdiği yetkiler dahilinde herkesi memnun edecek şekilde değil, hakkı olana hakkını iade edecek şekilde vermeye çalışacağız. Burada insani olarak hata yapabiliriz. Ama o hatayı en az seviyeye düşürürsek, veliyi de mağdur etmezsek ne mutlu bize. Her şeyden önce velimizin bize güvenmesini istiyoruz” dedi.

  “BÜTÜN MESAİ ARKADAŞLARIM BENİ ÖRNEK ALACAK”

  Görev yaptığı bütün okullarda velilerin kendisine güvendiğini ve başarılı addedildiğini dile getiren Özer, şunları söyledi:

  “Ben başarılı değilim, görevini yapan bir memurdum. Eğer beni başarılı saymışlarsa, bütün mesai arkadaşlarım beni örnek alacak. Bütün ilçe milli eğitim müdürlerim ve okullarda görevli okul müdürlerim ve tüm öğretmenlerim de 'işim bitti ben gideyim' yok. Herkes kendilerine emanet edilen Atatürk gençliğinden sorumludur. Bütün öğretmenler sorumluluk duygusu içinde çalışacak. Hiçbir müdür 'Benim işim var. Çıkıp gideceğim. Bankada işim var' deme lüksüne sahip değil. Herkes görevinde bulunacak. İzinsiz hiç kimse görevini terk etmeyecek. Düsturum bu.”

  KAYIT PARASI

  Ata Özer, kayıt sırasında velilerden zorla bağış adı altında para toplanmasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

  “Eğer veli kendi rızasıyla veriyorsa, ceketini de bıraksın. Buna eyvallah. Ama benim vatandaşımı zorlayarak, boğazını sıkarak kim alıyorsa bunu belgelendirsin. Burada basını göreve çağırıyorum. Belgelendirin, ondan sonra eğer biz kanuni görevimizi yerine getirmiyorsak, suçlu velinin boğazını sıkarak para alan okul müdürü değil, onlara müsamaha gösteren İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'dir. Kanunun öngördüğü şeyleri yapacağım. Vatandaşa eziyet ederek kayıt sırasında zorla para alan okul müdürünü görevden el çektirme, açığa alma, kıdem durdurma cezası gibi yönetmelik nasıl yol gösteriyorsa onlar harfiyen uygulanacak. Belgelendirsin, getirsin kanunlar çerçevesinde anında kendim müdahale edeceğim. 'Asarım, keserim, yaparım' biz böyle bir şey söylemiyoruz. Milli eğitimin temel amaç ve kanunları neyse biz bunları yerine getiririz.”

  “15-18 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI”

  Özer, İstanbul'da 15-18 bin civarında öğretmen açığı bulunduğunu, ancak bunun yanında 2 bin civarında norm kadro fazlası olduğunu belirterek, “Şu anda alınacak olan 11 bin öğretmenin büyük bölümü İstanbul'a gelecek. Dolayısıyla sözleşmeli öğretmenlerle bu açığımızı kapatmaya çalışacağız. Eldeki imkanları en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi.

  İstanbul'da 5 yılını dolduran 588 okul müdürünün atamalarının da bakanlığın genelgesi doğrultusunda eşdeğer başka bir okula yapılacağını hatırlatan Özer, “Atamaları 25 Ağustosa kadar tamamlayacağız” diye konuştu.

  Burada kimsenin görevden alınmadığını, sadece yer değişikliği yapıldığını vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

  “Ben bu konuyu çok iyi bilen birisiyim. Eleştiri yapanlara bir sözüm var. 1992'de rotasyona tabi olup yeri değiştirilen okul müdürlerinden biriydim. Hiç kimse alevlenmedi. Nerede görev verildiyse paşa paşa gittik, görevimizi yaptık. Burada hiç kimsenin özlük hakkına tecavüz edilmiyor. Hiçbir okul hiç kimsenin kendi malı değil. Eğer amaç çocuklara hizmet, vatandaşa da eziyet çektirmeden onların ihtiyaçlarını gidermek ise bu devletin her toprağında bütün arkadaşlar seve seve hizmet yapacaklardır.”

  Özer, atamaların siyasi olarak değerlendirilmesi konusunda da, ”Kimin yerini aldık ki, bir başkası siyasi amaçla atansın. A okulunun müdürü alındı, eşdeğerdeki B okuluna verildi. B'ninki alındı C'ye verildi. Kadrolar tamamıyla boşaltılıp yerine yeni atama yapılmıyor ki... Görevini layıkıyla yapan arkadaşlarımızın yer değişikliği yapılıyor. Yer değişikliği de eşdeğer başka bir okula” dedi.

  İstanbul'da sadece Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü'nün eşdeğer başka bir okul olmadığı için bilgileri dahilinde 8 yıl çalışacağını, diğer müdürler için de bu sürenin konması halinde onların da yerinde kalmaya devam edeceğini belirterek, “Burada siyasi bir amaç yok” diye konuştu.

  Özer, 588 okula vekil müdürlerin görev yaptığı okulların dahil olmadığını, çünkü şu ana kadar İstanbul'da hiçbir vekil müdürün 5 yılını tamamlamadığını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı