Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Okul için her gün 20 kilometre yürüyorlar

  Ebubekir KARATOPRAK/ŞIRNAK, (DHA)
  23 Ekim 2008 - 14:15Son Güncelleme : 23 Ekim 2008 - 14:15

  ŞIRNAK’ın Balveren Beldesi’nde ilköğretim 5'inci sınıftan sonra eğitim verilmemesi nedeniyle 200 öğrenci, çoğu zaman gidiş- dönüş 20 kilometre yolu yürüyerek Şırnak'taki okula gidip geliyor.

  İlköğretim 5'inci sınıfa kadar eğitim verilen Şırnak’ın Balveren Beldesi’nde 200 öğrenci, geçen yıl valiliğin tahsis ettiği servis aracıyla Şırnak'taki okullarına gidip gelirken, bu yıl servis tahsis edilmemesi öğrencileri güç durumda bıraktı. Balvaren Beldesi ile Geçitboyu, Araköy ve Özveren Köyleri’ndeki öğrencileri her sabah 10 kilometre yol katederek veya otostop yaparak Şırnak’taki okullarına gidiyorlar. Öğrenciler okul çıkışı da aynı şekilde evlerine dönüyor.

  Şırnak Lisesi öğrencilerinden Ahmet Erk, geçen yıl Valilik tarafından servis aracı tahsis edildiğini, bu yıl ise bayramdan sonra tahsis edileceğinin açıklandığını ancak hala araç verilmediğini belirtti. Okula gidip gelmek için günde 20 kilometre yol yürükdüklerini söyleyen Erk, “Maddi imkansızlık nedeniyle servis aracı kiralayamıyoruz. Her gün kilometrelerce yol yürümekten yorgun düşüyoruz. Yoğun kış günleri gelmeden servis sorunumuzun çözümlenmesini istiyoruz” dedi.
  Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise merkez köylerdeki öğrenci taşıma projesinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na sunulduğunu, ödeneğin gönderilmesi ile öğrencilerin servis aracıyla taşınacağını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı