Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Okul hemşireleri geliyor

  ANKA
  24 Temmuz 2007 - 09:30Son Güncelleme : 24 Temmuz 2007 - 09:35

  Öğrencilere cinsel ve ruh sağlığı eğitimi de verecek olan hemşireler, rutin sağlık kontrollerini de yapacak.

  Okullarda artık sağlık hizmetleriyle ilgilenecek, öğrencilerin ve okul personelinin sağlığının korunması ve geliştirilmesinden sorumlu “okul hemşireleri” görev yapacak.

  Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan Hemşirelik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’na göre hemşirelik 32 branşa ayrıldı. Bu branşlar arasında “okul hemşiresi” de yer alıyor. Okul hemşireleri hastane yerine okullarda görev yapacak.

  Öğrencilerin ve okul personelinin sağlık hizmetlerinden sorumlu olan okul hemşireleri, Sağlık risklerinin erken tanılanması ve uygun girişimlerin planlanması, gereken önlemlerin alınması ve sağlık birimi malzeme ihtiyaç tespiti konusunda okul idaresiyle koordinasyonu sağlayacak. Okul hemşiresi okula yeni gelen öğrencilerin sağlık ekibi tarafından değerlendirilmesinden, öğrencilerin 6 aylık periyodik sağlık taramalarının (görme, işitme, ağız-diş sağlığı, büyüme ve gelişme, ruh sağlığı vs. taramaları) planlanmasından, öğrenci ve okul çalışanlarının sağlık kayıtlarının tutulmasından sorumlu olacak. Hastalanan ve acil müdahale gerektiren öğrenci ve personelin doktor istemiyle tedavisi ve bakımıyla ilgilenecek, değerlendirmeleri hemşire gözlem formuna kaydedecek. Kronik hastalığı ve alerjileri olan öğrenciler için öğrencinin kendisi, aile ve öğretmenine sağlık danışmanlığı yapacak. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri arasında koordinasyonu sağlayacak ve sağlık danışmanlığını yürütecek.

  Okulda çevre sağlığını ilgilendiren durumları kontrol edecek.

  CİNSEL EĞİTİM VE RUH SAĞLIĞI HİZMETİ VERİLECEK

  Okul hemşiresi öğrencilere doğru sağlık bilgilerinin aktarılması ve olumlu sağlık davranışlarının geliştirilmesi için Sağlık Eğitimi (temizliğin önemi, kazalar ve hastalıklardan korunma, ilkyardım, sigara ve alkolün zararları ve cinsel eğitim... vs. gibi) faaliyetlerini yürütecek. Okulda yürütülen ruh sağlığı çalışmalarının (madde bağımlılığı, yeme bozukluğu, dikkat bozukluğu, öğrenme bozukluğu, depresyon, anksiyete, antisosyal davranış ve saldırganlık.. vs.) sonucunda sorun saptanan öğrencilerin, öğrenci-öğretmen-aile irtibatını sağlamak ve ilgili durumda sağlık danışmanlığını yapmakla görevli olacak.

  OKUL KANTİNLERİ DENETLENECEK

  Okul kantinin sağlık ve hijyen koşullarına uygun olup olmadığını kontrol edecek olan okul hemşiresi, satılan gıdaların güvenilirliğini de denetleyebilecek. Okul temizliğini yürüten personele tuvalet temizliği, sınıf temizliği?vs. konularında sağlık eğitimlerini planlayacak. Okul mutfağında görev alan personeli kişisel hijyen, mutfak hijyeni ve besinlerin satın alınmaları, saklanmaları, konusunda bilgilendirecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı