Oktoberfest Münihte başladı

Ahmet İNCEL MÜNİH (DHA)
20 Eylül 2015 - 09:22Son Güncelleme : 20 Eylül 2015 - 09:22

Almanya'nın Münih kentinde geleneksel Oktoberfest (Ekim Bayramı) veya diğer adıyla Bira Festivali başladı. Bu yıl 182. kez düzenlenen, Dünyanın en büyük açık hava halk panayırı, dün saat tam 12.00de Belediye Başkanı Dieter Reiterin 200 litrelik bira fıçısına tahta çekiçle musluk çakıp , Bavyera lehçesiyle Çakıldı demesiyle başladı.

Belediye Başkanı Reiter, gelenek gereği ilk birayı Başbakan Horst Seehofere sundu. Bu seronomide, belediye başkanının musluğu kaç vuruşta fıçıya çaktığı geleneksel olarak çok önemli. Bu iş için festival öncesi özel bir kurs alan Reiter, bu yıl iki vuruşta musluğu çakmayı başardı.

Oktoberfest Münihte başladı

BİRACILARIN GELENEKSEL YÜRÜYÜŞÜ

Festivalin başlaması öncesi bira üreticilerinin geleneksel bandolu yürüyüşleri büyük ilgi gördü.

Oktoberfest Münihte başladı

Bira festivali resmi açılışı öncesi tarihi bira üreticileri yürüyüşünde özel süslenmiş faytonlar binen politikacılar ve sanatçılar halkı selamladı. Bavyera Başbakanı Horst Seehofer, Münih Eski Belediye Başkanı Christian Ude ve Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth ilk dikkati çekenler arasındaydı.

Oktoberfest Münihte başladı

3 Ekime kadar sürecek bira festivali boyunca kentte yaklaşık 7 milyon turist bekleniyor. Geleneksel açılış töreni için Dünyanın her yerinden gelen turistlerin yanı sıra Türkiye'den özel gelenler de dikkati çekti.

Oktoberfest Münihte başladı

Bu yıl da en az 7 milyon litre bira içilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 6,3 milyon ziyaretçi 7,7 milyon litre bira içmişti. Bu yıl yaklaşık bir litre olan bir Mass biranın fiyatı 10,10 ile 10,40 euro (34 ile36 TL) arası belirlendi. Biradaki alkol oranı ortalama olarak yüzde beş olurken, en fazla alkol oranı yüzde 6,3 ile Hofbraeu birasında bulunuyor.

Oktoberfest Münihte başladı

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Son günlerde mültecilerin Münih'e akımıyla yoğun bir çalışma içerisinde olan Münih Emniyet Müdürlüğü, Oktoberfestte de en üst düzeyde güvenliği sağlamak için çevre eyaletlerden polisler getirtti.

Ayrıca, çok sayıda İtalyan ve Fransızın şenlikte sık sık olay çıkartması nedeniyle festival boyunca İtalyan, Fransız ve İsviçreli polisler de destek görevi üstleniyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı