Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Yeni bir çözüm daha...

Oktay EKŞİ

Bülent Ecevit gösterişsiz üslubuyla yeni bir başarıya daha imza atacak gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Çankaya'da 5 yıl daha görev yapmasını öngören önerisine koalisyon ortağı liderlerin onayını alması bunu gösteriyor.

Gerçi Cumhurbaşkanı Demirel'in süresinin bitmesine daha 3 buçuk ay var. Yani yaklaşık 100 gün. Demirel siyasette bir hafta sonrasının bile bilinmezliklerle dolu olduğunu söyler. O nedenle 100 günü kazasız belasız tamamlamak önemli.

O gerçekleşince gerisi kolay. Çünkü Demirel'in 5 yıl daha Cumhurbaşkanı olarak görevde kalmasını sonuçlandırabilecek öneri zaten DYP'den gelmişti. Koalisyon partileri de destekleyince Anayasa'nın ilgili hükümlerinin değiştirilmesini ve Demirel'in görevde kalmasını sağlayacak sayıda destek zaten sağlanmış oluyor.

Gerçi bu noktaya kolay gelinmedi. Örneğin ANAP'ta Mesut Yılmaz'ı Çankaya'ya gönderme düşüncesinin sahipleri vardı. Bunlar arasında Mesut Yılmaz'ın da bulunduğu ileri sürülüyordu. Ama Türkiye'deki siyaset dünyasını kısa bir süre izleyen herkes Çiller'in, Çankaya'da Mesut Yılmaz'ı görmek yerine Demirel'in bulunmasını 10 kere tercih edeceğini zaten bilir.

Nitekim Yılmaz'ın Çankaya'ya çıkma projesini bize kalırsa Çiller bozdu. O ortamı da en iyi, Demirel'in görevde kalmasını isteyen Bülent Ecevit kullandı.

Doğrusunu söyleyelim:

Bu Türkiye için en iyi formül idi. Çünkü Türkiye bu ekiple yakaladığı siyasi istikrarı Çankaya Köşkü'ne yeni bir çehreyi oturtmak uğruna elden kaçırma lüksüne sahip değil.

Kaldı ki Demirel'in çok çalışkan ve çok yapıcı bir Cumhurbaşkanı olduğu da kuşkusuz. Demirel Cumhurbaşkanlığı makamına müthiş bir dinamizm kazandırdı. Anayasal sınırları ve yetkileri aşmadan, hem iç politikada hem de Türkiye'nin dış ilişkileri alanında çok önemli roller oynamanın mümkün olduğunu ispatladı.

Aslını ararsanız Demirel ile Türkiye'nin siyasi yaşamı yeni bir eğitim sürecinden geçti. Çünkü Çankaya'daki zatın tüm partilere eşit mesafede olmasının rejimin sağlığı açısından ne kadar gerekli ve önemli olduğunu en somut şekilde Demirel ortaya koydu. Siyasi yaşamımızın en çok ihtiyacı olan ‘‘uzlaşı’’ kültürünün yerleşmesinde çok önemli bir rol oynadı.

Türkiye eğer örneğin Celal Bayar'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde bu anlayışla yönetilseydi, eminiz rejimimiz önceki yıllarda yaşadığımız badireleri yaşamazdı.

Kimbilir... Belki de bugünlere gelebilmek için o bedelleri ödemeye mecburduk. İhtimal öyle idi ki, inatlaşmaları yüzünden bir zamanlar ülkeye çok çektiren iki insan, bugün ülkeye örnek bir uyumluluk içinde hizmet veriyorlar.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI