Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Tercihimizi yapalım

Oktay EKŞİ

Batılılar şimdi hep birlikte ‘‘Apo'yu asmayın’’ diyorlar değil mi?

Hemen belirtelim biz ‘‘asalım’’cı değiliz. Bizi Türkiye'nin yüksek çıkarları ilgilendiriyor. O eğer asılmasını gerekli kılıyorsa, canı cehenneme Apo'nun... Asılsın gitsin.

Ama asıp ondan kurtulmamız Türkiye'ye bir yarar sağlamayacaksa... Hiçbir sorunu çözmeyecekse... Söyler misiniz neden asalım?

İntikam duygusunun tek gösterge olduğu toplumlarda ‘‘kan davası’’ uğruna kuşaklar boyu masum insanların kanına giriliyor. Karşılıklı öldüre öldüre bir taraftan 15, öte taraftan 18 veya 20 kişinin kanına girenler bile bunun sonu olmadığını görünce çareyi barışmakta buluyorlar.

Kısas yani öldüreni öldürme yolunu izleyip de ‘‘adam’’ olmuş bir tane insan veya toplum gösterebilir misiniz?

Daha önce Almanya ile İngiltere, Almanya ile Fransa, Japonya ile Rusya, Türkiye ile Rusya arasında sürdürülen (şimdi sadece ahmak Yunanlıların Türkiye'ye karşı izledikleri) düşmanlık politikaları kaç milyon insanın hayatına patladı...

Almanya mı haritadan silindi, Rusya mı, Türkiye veya Fransa mı?

Söyler misiniz ‘‘Kana kan! İntikam!’’ anlayışı eğer beslense ve sürdürülseydi, örneğin Avrupa ülkeleri birbirlerine karşı ‘‘Yaptıklarını onların burnundan fitil fitil getireceğiz’’ şeklinde bir politika izleselerdi dünya bugünkünden daha mı huzurlu olurdu?

Oysa Batılılar, ‘‘Unutmayacağız ama intikam almayacağız’’ dediler ve bugünkü dünyayı o sayede inşa ettiler.

Bu söylediklerimiz sadece ‘‘savaş’’lar için değil, Abdullah Öcalan gibi beşikteki bebeklerin karnına kurşun dolduracak kadar adileşen bir çete ve onun eli kanlı lideri için de geçerlidir.

Türkiye, kendi çıkarlarını öncelikle düşünmek zorundadır. Bunun için ne Avrupa'dakilerin tavsiyesine, ne de PKK'lı köpeklerin tehditlerine kulak vermek durumundadır.

Türkiye en doğru olanı en serinkanlı bir şekilde belirleyip tavrını ona göre belirlemelidir.

Bu dediklerimizin ‘‘Avrupa'nın istedikleri’’ ile zerre kadar ilgisi yok. Çünkü sadece Türkler Avrupa trenini kaçırmadı, Avrupa da Türkiye trenini kaçırdı. Nitekim Avrupa'nın Türkiye üzerindeki nüfuzu bundan önce 100 ise bugün 10 bile değil.

O nedenle unutalım Avrupa'sını Amerika'sını... Onlar, örneğin İtalya ile Almanya bugün bizden istediklerinde samimi olsalardı, Öcalan'ı yargılayıp mahkûm ederler böylece ‘‘asılması’’ ihtimalini de temelden önlerlerdi.

Biz neyi istiyoruz? Bu ülkenin geleceğini inşa etmeyi mi, ‘‘Adalet’’ adına intikam almayı mı? Önce ona karar verelim...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI