Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Son perde açılırken

Oktay EKŞİ

GALİBA Fazilet Partisi'nde yolların ayrılmasına çok fazla zaman ve mesafe kalmadı. Çünkü içeriden dışarıdan bunu düşündürecek sesler geliyor.

Belli ki mesele, o kritik adımı atmak ne zaman doğru olur sorusuna verilecek yanıtta düğümleniyor.

Necmettin Molla müritlerinin egemen olduğu parti yönetimi elbet bir bölünme olsun istemez. Onlara göre genel merkez istediğini yapma hakkına sahiptir. Nitekim Büyük Kongre'de yenilikçileri destekleyen Kars İl Başkanı Mahmut Güven'in bir bahaneyle görevden alınması doğrudur. Ama ona tepki gösteren Yenilikçiler ses çıkarmamalı, uslu uslu oturmalıdır.

Oysa Kongrede Recai Kutan'ın karşısına çıkan Abdullah Gül, Genel Başkanlık seçimini 633'e karşı 521 oyla kaybedince, ‘‘Bu kongre sonuçları emrivakilere izin vermez’’ demişti.

Şimdi durumun emrivakilere müsait olup olmadığı deneniyor.

Genel Merkezin biraz daha zorlaması Yenilikçi Kanadın partiden kopmasını sonuçlandırabilir. Ancak bunun için onların kendi partilerini oluşturacak altyapıyı hazırlamaları gerekli. Oysa şu anda partinin kapatılmasını öngören bir dava Anayasa Mahkemesi'nde karar verilmeyi bekliyor. Böyle bir durumda partiden ayrılsalar, karşılarındakilerin ‘‘korktular kaçtılar’’ türü bir suçlamasına hedef olabilirler. O yüzden dava sonunu beklemeleri akla yakındır. Parti kapatılmazsa genel merkezle ihtilaflarını rahatça su yüzüne çıkartabilirler. İp kopunca da kendi partilerini kurabilirler. Yok eğer parti kapatılırsa, kimse onlara ‘‘neden yeni bir parti kurdunuz?’’ diyemez.

Belli ki şimdi altyapı oluşturma aşaması yaşanıyor. Nitekim Fazilet Partisi'ni yakından izleyen arkadaşımız Turan Yılmaz, Yenilikçi Kanat'la yakın bağlantı içinde olduğu bilinen İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘‘FP ile olmaz. Yeni partiye ihtiyaç var’’ dediğini bildiriyor.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Necmettin Molla ile ilişkileri zaten iyi değildi. Nitekim parti örgütü ile yaptığı temaslarda da açık açık, ‘‘Hoca ve arkadaşlarıyla yol yürünmez, bir yere gidilmez. Artık kendimize yeni bir çizgi çizip, yol tutturmamız gerekiyor. Hoca ve ekibi yüzünden artık bu ülkede normal inanan insanlar bile baskı altında’’ dediğini de Turan Yılmaz aktarıyor.

Bunlara bakarak ayrılık günlerinin çok uzak olmadığını düşünüyoruz.

Ancak ayrılmak, parti yönetimi ile Yenilikçi Kanat arasında bir zihniyet farkı varsa anlam ve önem taşır. Daha açıkçası onlar eğer Anayasal sisteme sahip çıkıyorlarsa Fazilet ve Refah çizgisinden farklı olduklarını söyleyebilirler. Yok eğer Recep Tayyip Erdoğan'ın, ‘‘Bizim getirmek istediğimiz sistem Allah'ın hükümlerine ters olamaz. Bizim referansımız İslamdır. (...) Devletin yönetimi bu hükümlere ters olmayacak. Yapacağımız şey budur’’ (20.5.2000 Radikal Gazetesi) şeklindeki görüşünü benimsiyorlarsa, Fazilet Partisi'nden ayrılmalarına hiç gerek yoktur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI