Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Siyasi destek de var

Oktay EKŞİ

ÖNERİ bize ait değil. Ama ilk duyduğumuzda itiraf edelim ki ‘‘Keşke bu fikrin sahibi biz olsaydık’’ diyecek kadar heyecanlandık. Ve kamuoyunun dikkatine sunmaya değer bulduk.

En güzeli... İsmet İnönü adının Ankara'daki Esenboğa Havalimanı'na verilmesi önerisi, bugünkü Hürriyet'te okuyacağınız gibi, daha önce hiç düşünmediğimiz kadar büyük ilgi ve destek buldu.

Daha da önemlisi ve iyisi:

Başbakan Bülent Ecevit, öneriyle ilgili görüşünü soran gazetecilere, ‘‘Onun (İsmet İnönü'nün) yanında uzun yıllar çalışmış olmak benim büyük bir ayrıcalığım, mutluluğumdu. İsmet İnönü her şeye layıktır’’ yanıtını verdi. Böylece, gerekli siyasi desteğin de -en azından Başbakanlık düzeyinde- var olduğunu ortaya koydu. Doğrusu Ecevit'e de bu yakışırdı.

Eğer MHP lideri Devlet Bahçeli şimdiye kadar sergilediği olgun siyaset adamı kimliğiyle bir değerlendirme yapar, ANAP lideri Mesut Yılmaz kendisinden beklenen desteği esirgemezse, tarihe mal olmuş bir ulusal kahramana, vefatından 27 sene sonra, milletçe iyi bir yılbaşı hediyesi sunmuş oluruz.

Aslında İsmet İnönü'nün kaderinin ilginç bir çizgisi vardır:

O ne zaman iktidardan uzaklaştıysa, o dakikada büyümeye başlamıştır. Bunun ilk örneği Büyük Atatürk döneminde yani 1937 yılında yaşanmış, başbakanlıktan ayrılmasını izleyen ilk Cumhuriyet Bayramı'nda görülmüştür.

İhtimal Atatürk'ün ardından İnönü'yü cumhurbaşkanlığına taşıyan gerçeklerden biri de halkın Ankara Hipodromu'nda yaptığı o büyük tezahürat idi.

İnönü ikinci büyüme dönemini 14 Mayıs 1950'de, kendi eliyle yaptığı ve yaptırdığı serbest seçimden yenik çıkarak iktidardan ayrıldıktan sonra yaşadı.

Uzun ömrü daha da izin verseydi, ihtimal onun önemini daha iyi anlayacağımız olaylar yaşayacaktık. En azından 12 Eylül'e sürüklenmemize engel olabilirdi.

İnönü nihayet, öldükten sonra büyüdü. Çünkü artık kimsenin bir siyasi karşıt gibi görmediği bir İnönü söz konusuydu. Böyle bir İnönü'nün gerçek kalitelerini görmek ve teslim etmek kimse için sorun değildi.

Esenboğa Havalimanı adının İsmet İnönü Havalimanı olarak değiştirilmesi önerisi öyle sanıyoruz ki biraz da bu nedenle büyük ilgi gördü.

Aslında küçülen dünyamızda bu önerinin ayrı bir önemi var:

Kendi kahramanlarını, devlet adamlarını başkalarının da bilmesini, onlara saygı göstermesini istemek her ulusun hakkıdır. Charles de Gaulle Havalimanı, John F. Kennedy Havalimanı bunların akla gelen ilk örnekleridir.

Doğrusu şu ki, kendi ulusuna gerçekten büyük hizmetlerde bulunmuş kişilerin isimlerini büyük eserlerde yaşatmak, o toplumun ne kadar çok sayıda değere sahip olduğunu gösterdiği için de önemlidir. Ancak bunda ölçüt, riyakárlık ve/veya dalkavukluk değil, insanların kaderini topluca değiştirecek önemde hizmet vermek olmalıdır.

Tüm bu açılardan bakınca da Esenboğa adının İsmet İnönü olarak değiştirilmesi çok yerindedir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI