Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Mollarşi sallanıyor...

Oktay EKŞİ

Tahran Üniversitesi'nin öğrencileri Humeyni devriminin(!?) en önemli sembollerinden biri olan Üniversite'deki minberi yakmışlar.

Bu minber bilindiği gibi Üniversite öğrencilerine hitap etme görüntüsü altında Humeyni yönetiminin en önemli tebliğlerini yapmak için kullanılıyordu.

Keza Tahran'dan gelen haberler, valiliğin her türlü gösteriyi yasaklamasına rağmen dün de 10 bin kadar öğrencinin toplandığını, sokaklarda otobüslerin ateşe verildiğini, ‘‘oturarak protesto’’ eylemlerinin devam ettiğini bildiriyor.

Kısaca İran'da -hiç değilse şimdilik- ateş büyüyor.

Ancak bunlara bakıp İran'daki Humeyni rejiminin devrilmesini beklemek için sanırız ki hayli iyimser olmak lazım. Ama rejimin daha şimdiden ciddi bir sarsıntı geçirdiği bellidir.

Kaldı ki İran'da rejim değişikliği olsa bile bunun ‘‘laiklik’’ temeline oturacağını beklemek de -şimdilik- fazla hayalciliktir.

Ama İran'da üniversite öğrencileri mukadder akıbeti herkesin gözleri önüne serdiler:

Mukadder akıbet, İran'daki Mollarşi'nin çağdaş değerleri inkár ederek bir yere varamayacağı idi.

Daha açık söyleyelim:

Bugünün iletişim dünyasında hiçbir gücün İran'daki insanı çağdaş toplumların gerçeklerini öğrenmekten alıkoyamacağı belli idi.

Örneğin, insanların ‘‘kabristan ve sonrası’’ için değil ‘‘Tanrı'nın onlara verdiği ömrü, daha da güzel geçirmek, daha mutlu daha müreffeh olmak, daha büyük başarılara ulaşmak’’ için kullandıklarını ve bunun doğru, iyi ve inançlı bir vatandaş olmakla çatışmayacağını gördükleri kesindi.

Tıpkı bir zamanlar demirperde gerisindeki dünyanın, özgürlükçü demokrasi ile yönetilen toplumların gerçeklerini geç de olsa öğrenmeleri gibi.

Bugün İranlı öğrencilerin belli başlı bir lideri varsa bile biz henüz bilmiyoruz. Onlar halen sadece kendilerine daha yakın hissettikleri Cumhurbaşkanı Hatemi'den güç alıyormuş gibi görünüyorlar. Belki de iki yıl önce mayıs ayında Muhammed Hatemi'yi sessiz bir seçim devrimi ile Cumhurbaşkanlığına getirmelerinin verdiği özgüvenle hareket ediyorlar.

Ama Humeyni'nin sadık adamı ve İran Anayasası'na göre Rehber sıfatıyla Cumhurbaşkanı'ndan çok daha geniş yetkilere sahip olan Ali Hamaney ile Humeyni kafasındaki yobazların öğrenci hareketini bastırmak için her yola başvuracakları kesindir.

Görüldüğü gibi İran, şimdilik laik bir rejimden çok uzak olsa bile ülkeye aklın inancın mı egemen olacağı çatışmasına girmiş bulunmaktadır.

Başka ülkelere ‘‘rejim ihraç etmeye’’ kalkan İranlı Mollalar şimdi başka ülkelerden gelen demokratik rejim rüzgárlarıyla sallanmaktadırlar.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI