Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Köylü kızı Akşener

Oktay EKŞİ

Meral Akşener adını hemen unutmuş olamazsınız. O bildiğiniz gibi Tansu Çiller'in Anadolu'nun kuytu köşelerinden birinden (aslında Kocaeli'nden) bulup siyaset dünyamıza kazandırdığı bir değerdir.

Değer olduğu için kısa zamanda İçişleri Bakanlığı'na getirildi.

Ve değer olduğu için uzun süre DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in en yakınında politika yaptı. O kadar yakınındaydı, o kadar Çillerci idi ki Tansu Çiller kendisi hakkında Akşener'den daha tarafsız olabiliyordu.

Şimdi ‘‘itirafçı’’lığa soyunan aynı Akşener'i dinliyoruz:

Gerçi Akşener'in, 6 ay kadar önce DYP Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifa etmesini izleyen günlerde de basında birkaç mülakatı çıkmıştı.

Ama Akşener artık palamarları çözmüş olmalı. Her şeyi söylüyor. Örneğin DYP'de, parti içi politikanın -belki genel politikanın da- mutfağındaki etkili ismin Özer Çiller olduğunu açıkça ifade ediyor.

Akşener'in yıllarca izlediği politikanın yanlışlığını anlayıp dönmesini bir ‘‘ihanet’’ olarak algılamak bizce yanlıştır. Tam tersine o'nun bu hareketini ‘‘erdemli bir tavır’’ olarak görmek gerekir. Ama bu krediyi hak edebilmesi için Akşener'in önce eski hatalarını affettirecek kadar erdemli -güven verici- bir çizgide politika yapması ilk koşuldur.

Akşener'in konuşmalarında -hatta İçişleri Bakanı iken yaptığı konuşmalarda bile- belirgin iki husus var:

Birincisi kendisinin ‘‘köylü kökenli’’ olduğunu vurgulaması. İkincisi de bu yüzden ‘‘kullanıldığını’’ kabul etmesi.

Kendisi bu tespitleriyle, tüm siyasi geçmişini açıklayabileceğini ve kamuoyunda aklanabileceğini sanıyor galiba.

Akşener'in ‘‘köylü kökenli’’ bir kişi olması ne bir dezavantajdır ne de Çiller -veya başkaları- tarafından eğer ‘‘kullanıldıysa’’ bu gerçek o'nun kökeniyle açıklanabilir. Bu doğrudan doğruya bir ‘‘kişilik’’ sorunudur. Hangi kökenden gelirseniz gelin, kişiliğiniz eğer ‘‘zayıf’’ ise, kusura bakmayın sizi kullanırlar.

O nedenle Sayın Akşener kendisiyle ilgili faturayı başkalarının, özellikle de ‘‘köy kökenli’’ insanlarımızın önüne hiç koymasın.

Kaldı ki Akşener'in bu tespiti -veya açıklaması- eğer kabul edilecek olursa o zaman da ‘‘Sayın Akşener'i acaba şimdi -siyasi anlamda- kim kullanıyor?’’ sorusu akla gelebilir. Bu öyle sanırız ki daha da kötüdür.

Akşener zihinlerimizde, bir gece yarısı kendi emrindeki Emniyet Genel Müdürü'nün makam kapısını kırdırıp içeri girmesiyle ve bir kısım basına ‘‘Tansu Çiller fanatiği gençlerimizi tutmakta zorluk yaşayacağımız kanaatindeyiz. Sizleri son defa uyarıyoruz’’ diyerek tehditler savurmasıyla yer almıştı. Sonra ‘‘özel telefon konuşmalarının bantlarını basına veren’’ Meral Akşener'i tanımıştık. Şimdi o Akşener'in yerine ‘‘aldatılmış köylü kızı’’ imajını koymakta zorlanıyoruz.

Acaba asıl Akşener bunlardan hangisidir?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI