Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Kimseye vermedi huzur...

Oktay EKŞİ

BİLİYORUZ zarif bir benzetme olmayacak. Ama daha iyisini bulmak da mümkün değil. O nedenle hoşgörünüze sığınarak zihnimizdekini yazmaya zorlanıyoruz:

Siyasi yaşamımızda Necmettin Erbakan diye bir fenomen var. Daha çok siyaset mi yapıyor, huzursuzluk mu üretiyor belli değil.

İçeriye kocaman bir kara sinek girmiş küçük bir odada olduğunuzu düşünün.

Vızzz.... vızzz... vızzz...

Kapıyı pencereyi açsanız gitmiyor. Yakalamaya kalksanız bir oraya konuyor, bir buraya...

Tam bir sinir törpüsü... Ne kafanızı dinleyebiliyorsunuz, ne huzura kavuşabiliyorsunuz.

Tam 31 senedir böyle...

Daha Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği'nde, önce Genel Sekreter sonra Başkan sıfatıyla görev yaptığı 60'lı yıllarda bile bu belliydi. O kadar ki Odalar Birliği Başkanlığı'ndan -yanlış anımsamıyorsak- polis zoruyla ayrılmıştı.

Şimdi bu konuya neden değindiğimizi tahmin etmişsinizdir:

Anayasa Mahkemesi Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun'un birinci maddesindeki bir ibareyi iptal etti...

Derken karşımıza yine Necmettin Erbakan ve onun mahkûmiyetinde uygulanan Ceza Kanunu'nun 312'nci maddesi çıktı.

Acaba bu iptal kararı -yani basın yoluyla olmasa da düşünce suçu işlemiş sayılanlarla ilgili dava ve cezaların 3 yıl süreyle ertelenmesini sonuçlandıran yeni durum- Necmettin Erbakan'ı da kapsar mı, kapsamaz mı?

Baştan söyleyelim:

Kapsar... Kapsamalıdır da...

Necmettin Erbakan'ın yarattığı huzursuzluktan şikáyetçi olmak ayrı, düşünceleri ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesini istemek ayrı. Keza düşünceleri ifade özgürlüğünü ihlal etti diye insanları hapse atmak daha da ayrı -ve çok vahim.

O nedenle Anayasa Mahkemesi bu kararla ilgili gerekçeyi Resmi Gazete'de yayınlar da neticede Necmettin Erbakan hakkındaki 1 yıl hapis (fiilen 4 ay) cezası da ortadan kalkarsa bundan ifade özgürlüğü taraftarı bizler ancak memnun oluruz.

Tabii böyle bir ihtimalin öyle çok da bel bağlanacak kadar güçlü olmadığını bilmek lazım. Çünkü bir defa Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesi kaç ay sonra yayınlanacak, belli değil. Yayınlansa bile o tarihten 1 yıl sonra geçerli olacak. Böylece belki infaz duracak ama, Erbakan'ın siyasette boy gösterebilmesi için üç yıl daha geçmesi gerekecek. Üstelik o dönemde aynı suçtan yeni bir ceza almamış olması istenecek...

Dedik ya bir yerde Necmettin Erbakan mı var, bilin ki orada bir sorun veya en azından bir huzursuzluk vardır. Başka türlüsü düşünülemez.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI