Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: İyi de... Hangi tarihçiler?

Oktay EKŞİ

HAFIZAMIZ bizi yanıltmıyorsa, önceki gün Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın yaptığından daha beterini, Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın yeni dönem törenine katılan Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Kruşçev 1955 Eylül'ünde yapmıştı.

Kruşçev konuşması sırasında dikkatleri çekmek için ayakkabısını çıkarıp kürsüye vurmuştu.

Robert Koçaryan da, ‘‘genel konular’’ üzerinde duran bir konuşma yapması beklenirken lafı yıllardır ileri sürdükleri ‘‘Ermeni soykırımı’’ konusuna getirip, ‘‘Türkiye'nin, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Ermeni soykırımını sürekli inkár etmesi, bizim tarihsel adalet arama azmimizi kamçılamıştır.

Geçmişte de bazı ülkeler ve uluslar benzeri sorunların yükü altında kalmışlardır. Ancak bu ülke ve uluslar, uluslararası toplumun desteği ve uzlaşmacı davranışlarla bu sorunların üstesinden gelmeyi başarmışlardır.

Pişmanlık insanı aşağılamaz, aksine kişileri ve ulusları yüceltir. Ben inanıyorum ki Türkiye ile gerçekleştirilecek yapıcı bir diyalog, iki ülke halkları arasında işbirliği ve iyi komşuluk ilişkilerinin yolunu açacaktır’’ demiş.

Koçaryan'ın bu sözlerine, kendi konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, ‘‘Bırakalım tarihi tarihçiler değerlendirsin’’ diyerek karşılık verdiği bildiriliyor.

Ne dersiniz?

Sizce Sayın Sezer'in verdiği bu yanıt yeterli mi? Yani bundan sonra konuyu tarihçilerin mi ele alacağına tanık olacağız, yoksa Ermeni lobisinin ‘‘Türkiye, Ermeni soykırımının vuku bulduğunu kabul etmelidir. Bu yüzden Ermeniler'den önce özür dilemeli, sonra da bu soykırımda (!) hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemelidir’’ diye özetlenecek kampanyasının daha da hızlanacağına mı?

Daha önce de ‘‘İyi uykular Türkiye!’’ başlıklı bir yazıda uyardık.

Ermeni soykırımı propagandası dünyanın her yerinde tüm hızıyla devam ediyor ama bizim yetkililerin ağzından ‘‘Bırakalım bu konuyu tarihçiler konuşsun’’dan başka tek laf çıkmıyor.

Tarihçiler mi konuşsun?

Ermeni soykırımı iddiasının en tanınmış militanlarından Prof. Robert Hovanasyan birkaç ay önce Boğaziçi Üniversitesi'nde bir konferans verdi. Bilinen tüm iddiaları, bizim öğretim üyelerinin ve öğrencilerin önünde tekrarladı. Ve bizim ‘‘konuyu konuşması’’ gereken tarihçilerimiz -aldığımız bilgiye göre- kuzu kuzu dinlemekle yetindiler.

Tekrar ediyoruz:

Uyumayalım... Ermeni lobisi, dünyanın pek çok ülkesinin parlamentolarından ‘‘Ermeni soykırımını tanıdıkları’’ yolunda kararlar çıkartıyor. Yeterli sayıya ulaşınca bunları Birleşmiş Milletler'e getirip tüm dünyanın kararı haline getirecekler ve Türkiye'yi hem özür dilemeye hem de tazminat ödemeye mecbur eden adımları atacaklar. O zaman karşımıza, ‘‘Önce bunun gereğini yerine getirin, Avrupa Birliği'ne girmeyi sonra düşünün’’ tezi çıkacak.

Biz hálá ‘‘Bırakalım tarihçiler konuşsun’’ demeye devam edelim...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI