Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: İrtemçelik neden gitti?

Oktay EKŞİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi bitti ama o sırada belli ki bazı gönüller kırıldı. Bazı gerginlikler zihinlerde iz bıraktı. Hatta dün Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik'in gösterdiği tepki gibi ‘‘istifa’’lara bile yol açtı.

Mehmet Ali İrtemçelik, kendi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın da bilgisine sunarak verdiği istifa mektubunda, kendisi gibi deneyimli bir diplomatın kullanması beklenenden daha ağır bir ifade kullanmış. Örneğin, ‘‘Sayın Ecevit'in başkanlık ettiği Hükümette görevimi sürdürmem, benim ölçülerime göre, siyasi ahlak yönünden örtülemez bir çelişki ve sayın Başbakan'a karşı nezaketsizlik olur. Özsaygım üzerinde de taşımaya alışamayacağım bir yük oluştururdu’’ demiş.

Hemen belirtelim ki, İrtemçelik istifasına yol açan gerekçeyi daha önce de kamuoyuna duyurmuştu. Buna göre Ecevit'in Anayasa'da, kısaca artık hepimizin ‘‘5+5’’ diye ifade ettiği formülü gerçekleştirmeye çalışması yanlıştı. Çünkü bu Anayasa'nın sadece bir kişi (Sayın Süleyman Demirel) için değiştirilmesi anlamına geliyordu. Böyle bir yaklaşımı İrtemçelik daha önce de ‘‘kabul edilemez’’ diye nitelendirmişti.

İrtemçelik bu gerekçeyi ‘‘demokrasi’’ adına açıkladığı ve savunduğu zaman ona ‘‘İyi ama İrtemçelik, milletvekili seçilmek için isminin, adaylar listesine sadece Genel Başkan tarafından konulmasına razı olduğunda bunun demokrasiyle bağdaşmadığını görmemiş miydi?’’ diyenlerin henüz tatmin edici bir yanıt almadıkları da bir gerçektir.

Buna rağmen İrtemçelik'in başta ifade ettiği duyarlığı tekrar sergilemesi saygı duyulacak bir tavırdır. Hele ülkemizde, Başbakan'la görüş farklılığı nedeniyle istifa görmeyeli çok zaman geçtiği dikkate alınırsa, İrtemçelik'e bir de ‘‘takdirname’’ verilse yeridir.

İrtemçelik'in istifası ‘‘insan hakları’’ konusunu ciddiyetle ele alan bir bakanın ayrılması nedeniyle Türkiye için ciddi bir kayıptır. Nitekim biz, istifanın gerisinde bununla ilgili nedenlerin de bulunduğuna inanmaktayız. Örneğin, Ecevit'in son aylarda bütün enerjisini Cumhurbaşkanlığı seçimine yoğunlaştırıp ‘‘insan hakları’’ ve ‘‘ifade özgürlüğü’’ başta olmak üzere yıllardır beklenen reformları rafa kaldırmış gibi görünmesi, öyle sanıyoruz ki İrtemçelik'in istifasını kolaylaştıran bir etkendir.

Keza İrtemçelik'in ‘‘İnsan Hakları’’ konusunu hükümetin önemli bir meselesi haline getirme amacıyla hazırladığı yasa tasarısının Başbakanlık Müsteşarı tarafından kuşa çevrilmesine duyduğu -haklı- tepki de istifasında rol oynamış olmalıdır.

İrtemçelik'in ‘‘Avrupa Birliği ile ilişkiler’’ sorumluluğunu üstlenmek istediği, ancak engellendiği de unutulmamalıdır. O nedenle istifasını sadece mektubunda dile getirdiklerine bağlamak bize kalırsa yanlış olur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI