Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Genelkurmay açıklıyor

Oktay EKŞİ

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Atilla Işık'tan 13 Mayıs 2000 tarihli ve ‘‘Cezaları Öldürülmek miydi?’’ başlıklı yazımızla ilgili bir açıklama aldık.

Okuyanlar anımsarlar:

İran'dan 9 Mayıs 2000 gecesi, kaçak olarak Türkiye'ye girmek isteyen çoğu Afganlı 9 kişinin orada görevli Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından öldürülmesini eleştirmiştik.

Mesajımız basit idi:

‘‘Bu insanlara önce uyarı amaçlı (havaya) ateş edilmesi gerekmez miydi?’’ demiştik.

Sayın Işık yer darlığı nedeniyle özetlemek zorunda kaldığımız mektubunda, ‘‘6 Aralık 1999'la 26 Nisan 2000 tarihleri arasında yasal olmayan yollardan Türkiye'ye girmek için 10 defa teşebbüste bulunulduğunu’’ yazmış. Bu sırada Silahlı Kuvvetlerimize ateş açılması sonucu bir erimizin şehit edildiğini vurgulamış. İran makamlarına ‘‘bu konuda önlem almaları’’ için yapılan başvuruların sonuç vermediğini belirtmiş. 9 Mayıs akşamı da, daha önce PKK'lıların geçiş yapmaya teşebbüs ettikleri yerlerden sınırı geçmek isteyen 125-150 kişi tespit edilince, bunlara (havaya ateş edilerek) ‘‘dur’’ ikazı yapılmış. Buna rağmen bir grup sınırı geçmekte ısrarlı davranınca yasaların verdiği yetkiye dayanarak üzerlerine ateş edilmiş. Neticede 3'ü Afganlı, 1'i Pakistan'lı ve 5'i de Bangladeşli olmak üzere 9 kişi ölmüş. Ötekilerden 50'si Afganlı, 37'si Pakistanlı ve 52'si Bangladeşli olmak üzere 139 kişi teslim olmuş.

Soruşturma sonunda, ‘‘PKK örgütü mensubu veya yasadışı hudut geçişlerini organize eden 5 silahlı İranlı şahsın bu işleri organize ettikleri’’ öğrenilmiş. Bu İranlılar, pabucun pahalı olduğunu görünce o akşam geriye kaçmışlar.

General Işık özetle bu açıklamayı yaptıktan sonra şöyle diyor:

‘‘Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbir bireyinin görevi ‘insanları cezalandırmak için öldürmek' değildir. Tam aksine, asli görevi, gerekirse kendi yaşamını tehlikeye atarak, diğer insanların yaşamını korumaktır.’’

(....)

Bu nedenle birçok sınır olayında, öncelikle karşı tarafın yaşam hakkı dikkate alındığı için güvenlik güçlerimiz istenmeyen zayiatla karşı karşıya kalmışlardır.

(....)

Sayın Ekşi, görüldüğü gibi yapılan işlemler hukuka uygundur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir ve Türk Silahlı Kuvvetleri hukukun üstünlüğüne önem veren önde gelen kurumlarımızdan biridir.

Bilgi edinmenizi rica eder, saygılarımı sunarım.’’

Sayın Işık'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hukuka saygıdan söz etmişken, 23 Mayıs 1993'te Elazığ-Bingöl arasında kurşuna dizilen 33 erimiz konusunda ne işlem yapıldı, onu da açıklarsa seviniriz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI