Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Durum aydınlandı...

Oktay EKŞİ

KAMU hizmetine bir kere giren adamı ne kadar habis, ne kadar hain, ne kadar sülük tabiatlı olsa da görevden uzaklaştırmanın güçlüğünü en iyi Danıştay Başkanlığı'ndan emekliye ayrılan Sayın Erol Çırakman ifade etmiş.

Sayın Çırakman'ın, bölücü ve gerici kamu görevlilerinden söz ederken, ‘‘Bunları ayıklamak çok zor. Son çıkarılmak istenen Kanun Hükmünde Kararname ile bile zor. Çünkü müfettişler, iddialar ve duyumlar üzerine harekete geçecek. Konuyu, Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun önüne götürecek. Kurul, maddi delillere bakacak. Yeterli görecek mi? O kadar kolay değil’’ dediği bildiriliyor.

Gerçekten iki müfettiş, bir memur yahut yargıç hakkında ‘‘gerici’’ yahut ‘‘bölücü’’ diye rapor verse ve neticede bu kişinin hizmetine son verilse bile, yargı yolu açık olduğuna ve yargı da sadece kanıta baktığına göre, işine son verilenlerin pek çoğu geri döner.

O nedenle devleti ve kamu hizmetinin içini temiz tutmak istiyorsanız, kamu hizmetine alacağınız insanları seçerken dikkatli olmanız zorunludur. Bunun da yolu güvenlik soruşturması kurumunu işletmektir.

Türkiye'de birçok çarkın tersine döndüğü doğrudur. O nedenle ‘‘güvenlik soruşturması’’na karşı çıkanların bir noktaya kadar haklı olduklarını kabul etmek gerekir. Ancak çare yine de güvenlik soruşturmasıdır. O nedenle doğrusu, güvenlik soruşturmasına karşı çıkmak değil, güvenlik soruşturması kurumunu ıslah etmektir.

Bu konu gündeme geleli beri biz kamu hizmetindeki gerici ve bölücülerin hukuka uygun şekilde tasfiye edilmelerini savunduk durduk. Hayatının önemli bir kısmını hukuk dışı olayların faillerine akıl vermekle veya böyle olaylara bizzat karışmakla geçirenler dahil karşımıza çıkmadık hukuk áşığı kimse kalmadı.

Bu sütunu izleyenlerin dikkatini çekmiştir:

Bu yeni hukuk áşıklarının aslında hukuku mu yoksa gericiliği yahut Türkiye'nin bölünmesini mi savundukları ortaya çıksın diye, dört gündür aynı soruyu yöneltiyoruz. Diyoruz ki:

‘‘Bölücü ve gerici kamu görevlilerinin hukuka uygunluğu tartışılmayacak şekilde tasfiye edilmelerine ‘evet' mi diyorsunuz, ‘hayır' mı?’’

‘‘Evet’’ derlerse anlayacağız ki, bu insanlar aynen bizim gibi Türkiye'nin bölünmesine ve gericilerin eline düşmesini istemiyorlar. O yüzden ‘‘hukuka uygun’’ olmak kaydıyla tasfiyeden yanalar.

Ses çıkarmazlar yahut ‘‘hayır’’ derlerse, onların özlediği Türkiye'nin bizimkinden farklı, örneğin şeriatla idare edilen veya bölünmesinde sakınca olmayan bir Türkiye olacağı sonucuna varacağız.

İşte bu düşüncelerle yönelttiğimiz soruya dün de Büyük Birlik Partisi ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nden gayet açık bir ‘‘evet’’ yanıtı geldi. Geriye Fazilet Partisi, HADEP ve İstanbul Barosu kaldı.

Ama artık soruyu artık tekrarlamayacağız. Çünkü durum aydınlandı diyoruz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI