Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Cezaevinde seks

Oktay EKŞİ

Cezaevi denince artık hiçbirimiz, orada cereyan eden herhangi bir olay nedeniyle hayret edecek kadar saf değiliz. Çünkü bizzat Adalet Bakanları ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürleri diyorlar ki: ‘‘Buraya devlet değil, mahkûmlar egemendir.’’

Gerçek bu olduğu halde itiraf edelim ki bize biri, 2 Temmuz 1993 tarihli meşhur Madımak Oteli katliamı sanıklarından birinin cezaevinde kendisini ziyaret eden eşiyle cinsel ilişki kurup baba olduğunu söylese, ağzımızdan ‘‘Yok artık! Buna inanamam’’ yanıtı dökülürdü.

Meğer Demokrat Parti döneminin meşhur Adalet Bakanı Hüseyin Avni Göktürk'ten beri ‘‘en çok tartışılan bakan’’ sıfatını taşıyan Şevket Kazan'ın, Madımak Oteli katliamı sanıklarına sağladığı ‘‘imtiyazlı sanık’’ statüsünden bayağı iyi şekilde yararlananlar olmuş.

Biliyorsunuz Kazan, Sıvas'ta cereyan eden bu facianın sanıklarını, ‘‘aileleriyle daha kolayca görüşme yapmaları’’ için bulundukları cezaevlerinden Sıvas'a naklettirmişti.

Kazan bir de suçu özü itibariyle ‘‘adi’’ mi, ‘‘siyasi’’ mi demeden, tüm mahkûmlara ve tutuklulara ‘‘açık görüş’’ denen türden yani taraflara birbiriyle fiziken temasta bulunma olanağı veren bir görüşme izni vermişti.

Belli ki bu ‘‘fiziki temas’’ olanağını tutuklulardan Faruk Ceylan biraz fazla kullanmış. Bunu da kendisine -Kazan'ın izinden giden- koruma memurları ile cezaevinin müdürü sağlamış.

Devletin, cezaevlerinde bulunan tutuklu ve mahkûmlara ‘‘insani’’ muamele yapması ve yaptırması doğrudur. Ama bunu, söylemeyi ayıp saydığımız türden bir servis haline getirmenin, yapanlara kötü bir sıfat kazandırmaktan başka bir yararı (!) olacağını sanmıyoruz.

Şevket Kazan'ın yanlış politikaları sadece bu olaya yol açmamıştı:

Kazan'ın Afyon Savcılığı'ndan Bayrampaşa Cezaevi Savcılığı'na getirdiği Necati Özdemir'in de Gönül Duman isimli bir hükümlü ile kendi makam odasında Bill Clinton-Monica Lewinsky türü ilişkide bulunduğu, bu hükümlünün iddiası olarak 16 Mart 1998 tarihli gazetelerde yayımlanmıştı.

Bir başka olay da yine Bayrampaşa Cezaevi'nde daha önceki tarihlerde ortaya çıkmış, Berna Ünsal isimli bir terör eylemi militanının TİKKO militanı Cemal Keser'le cezaevinde seks yaptığı, bu olay sonunda hamile kalınca 7 Mayıs 1996 tarihinde Süleymaniye Doğumevi'nde kürtaj olduğu çok sonra (3 Ekim 1998'de) öğrenilmişti.

Cezaevlerindeki bozukluklar nedeniyle bu sütunda çok yazı çıktı. Ama böyle bir konuyu -yanılmıyorsak- daha önce hiç ele almamıştık.

Adalet Bakanı Sayın Hikmet Sami Türk bir açıklama yapsa da öğrensek, Bakanlığın ceza ve infaz kurumlarında görev yapan mensupları arasında disiplin cezası almayan hiç var mı? Yoksa veya yok denecek kadar az ise, cezaevlerinden önce cezaevlerindeki görevlilerin ıslahı gerekmez mi?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI