Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Bitiyor mu, başlıyor mu?

Oktay EKŞİ

Batman Valisi Salih Şarman'ın 1994-96 yılları arasında yurtdışından 1000 kişilik özel bir birliği donatmak amacıyla getirttiği silahlarla ilgili tartışma nedeniyle Jandarma Genel Komutanlığı dün bir açıklama yaptı.

Genel Komutanlık özetle ne diyor?

‘‘Jandarma birliklerince mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde Batman Valiliği'nden kuruşlu belgelerle teslim alınmış olup, halen noksansız olarak birliklerin zimmetinde ve kullanımındadır’’ diyor.

Bu kuşkusuz rahatlatıcı bir açıklama. Çünkü dün bir ara Sayın Tansu Çiller'le yaptığımız telefon görüşmesinde de ifade ettiğimiz gibi, ‘‘Yasal bir dayanağı olmadan birilerine silah teslim edildi de o silahla suç işlendiyse hesabını kim verecek?’’ sorusu önemlidir.

Genel Komutanlığın açıklaması zorunlu olarak ‘‘ithal edilmiş olan tüm silahları’’ değil, sadece ‘‘mevcut mevzuat çerçevesinde Batman Valiliği'nden kuruşlu (yani değerlerini de gösteren) belgelerle’’ teslim alınanları göstermektedir.

Oysa ortada jandarma ve polise teslim edilenlerden başka 507 bin 375 ABD Dolarlık silahın gerçekten ithal edilmiş olsa bile kaybolduğu yahut da bu ithalatın hiç yapılmadığı yani paranın kaybolduğu iddiası var.

Bunlar da az buz değil. Örneğin 472 adet Kalaşnikof, 294 adet telsiz, 4 milyon adet Kalaşnikof mermisi... Daha da var ama lafı uzatmıyoruz.

Görüldüğü gibi ortada çok vahim bir durum var. O nedenle Jandarma Genel Komutanlığı'nın açıklaması bize kalırsa ‘‘meselenin kapandığını’’ değil, tam tersine bu açıklamayla başladığını ortaya koymaktadır.

Yeri gelmişken belirtelim:

Olaya karışanların bir kısmı ‘‘iyi niyetli’’ olabilir. Ama bu sonucu değiştirmez. Yani sorumlu yine sorumludur.

Nitekim Sayın Tansu Çiller, konuyla ilgili olarak kendisini de sorumlu gördüğümüzü dile getiren dünkü yazımız nedeniyle telefon etti. Önce sitemlerini dile getirdi. Özellikle İşçi Partisi'nin bir süre önce ortaya attığı ‘‘Çiller Özel Örgütü’’ iddiasına da yazımızda yer vermemize üzülmüş. Keza kendisinin başbakanlığı döneminde ‘‘kılıcının önünün de, arkasının da kestiğini’’ söylememizi ‘‘üslup’’ açısından yadırgamış.

Sayın Çiller'e İşçi Partisi tarafından ortaya atılan iddiayı nakletmemiz, bunu benimsememiz anlamına gelmez, dedik. Üslup konusunda da, sözlerimizin ‘‘amacımızı aşan’’ etkisi nedeniyle özür diledik. Bunları bu sütunda size aktaracağımıza da söz verdik.

Konuşmamızda kendisinin ‘‘terörle mücadele konusunda çok kararlı davrandığını’’ vurguladı. Tüm emirleri verirken ilgililerin yasaya uygun davranmalarını istediğini söyledi. Dedikleri doğrudur. Ama Batman Valisi'nin yasalara aykırı uygulamaları varsa bunlara peşinen onay veren kimse sıfatıyla sorumlu olduğunu anlatamadık. Kim haklı görürüz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI