Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Bir hırs-ı pir-i fani...

Oktay EKŞİ

Bu deyimi yeni kuşaklar pek bilmezler. Çünkü Osmanlıların yaşlı vezirlerinden sonra özellikle siyasi yaşamda pek kullanılmıyordu.

Ama bundan böyle eğer hırs-ı pir-i fani sözünü yani yaşını başını almış bir insanın ölçü tanımayan hırsını anlatmak isteyen bir deyimi duyunca yadırgamayacaklar. Devamı 19. sayfada

Tam tersine, ‘‘Bunu biz biliyoruz... Çünkü sırf tekrar milletvekili olabilmek için Necmettin Erbakan'ın, TBMM çalışmaları dahil tüm sistemi sabote etme teşebbüsünü en iyi anlatan kavram budur’’ diyecekler.

Gerçekten Necmettin Erbakan siyasi yaşamımızın 30 yıldır katlandığı bir fenomendir. Dünyanın merkezi o'dur. O'nun siyasi ihtiraslarını tatmin etmek, başta kendi partisi olmak üzere herkesin, ama herkesin borcudur.

O'nun şahsi çıkarları da savunulması zorunlu yegane doğru'dur.

İşte o yüzden sadece 18 Nisan seçimlerini veya TBMM'yi değil, tüm sistemi sabote etmekte sakınca görmedi.

Aslında o'na ‘‘iki dudakları arasından çıkan isimleri milletvekili adayı gösterme’’ huyundan vazgeçmeyen parti liderlerinin bu fırsatı yarattığı kaydedilmelidir. Ama dünyada eşi menendi bir daha görülür mü, bilemediğimiz bir garabet bu yüzden yaşandı:

Aday gösterilmemelerine kızıp liderlerine küsen yüz küsur milletvekili, tam anlamıyla Yeniçeriler gibi kazan kaldırdı.

O yüzden sadece TBMM değil, rejim de sıkıntılı günler geçirdi.

Öyle ya... Genelkurmay Başkanı durup dururken kamuoyuna siyasi nitelikli bir mesaj verir mi?

Ama dedik ya... Necmettin Erbakan Meclis'e girsin de... Neye patlarsa patlasın. Çünkü hırstan bir kere gözü dönmüştü.

Nitekim çok uğraştı. Hükümeti düşürme tertibini sahneye koydu. TBMM'nin Fazilet Partili Başkanvekili Yasin Hatipoğlu eliyle İçtüzüğü ayaklar altına alıp Genel Kurul'dan alelacele ‘‘Seçimlerin ertelenmesi’’ kararı çıkartmaya bile kalktı.

Bunu yaparken Fazilet Partisi'nin itibarını da beş paralık etmekten çekinmedi:

Sadece bir gün önce ‘‘seçimlerin ertelenmesine karşıyız’’ diyen Fazilet Partisi'nin tam aksine bir Meclis Grup Kararı almasını sağladı.

Şimdi geride, içine Yeniçeri başıbozukluğu girmiş bir Meclis, seçmene ve başkasına verdiği sözün bir gün içinde tam aksini yapacak kadar güvenilmez bir Fazilet Partisi ve hırslarına gem vuramadığı için sadece ülkeye değil, kendi taraftarlarına bile zararlı hale gelen bir pir-i fani kaldı.

Samimi söyleyelim: Artık Fazilet Partisi'nin geleceğinden emin değiliz. Çünkü Erbakan'ın kendi çıkarı uğruna yaptıkları, bu partiyi Refah Partisi'nin devamı konumuna düşürdüğü için, çok muhtemeldir ki Anayasa Mahkemesi'nce kapatılır. Ama bir şeyi kesin olarak söyleyebiliriz:

Erbakan'dan kurtulmadıkça Fazilet Partisi'ne de, demokratik rejime de rahat yoktur.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI