Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Baykal'ın verdiği ders...

Oktay EKŞİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, son zamanlarda daha da yoğunlaşan bir siyaset kabalığına son derece güzel bir yanıt verdiği bildiriliyor.

Bilindiği gibi bazı ağızlar bir süredir, fırsatını bulup Başbakan Bülent Ecevit'in sağlığını konu alan yakışıksız sözler söylüyorlar.

Kimi ‘‘yaşlı’’ diyor, kimi ‘‘hasta’’ olduğunu iddia ediyor.

Bu tür sözler, Büyük Atatürk'ten söz ederken ‘‘Kefere Kemal’’ diyecek kadar içi hınç ve kin dolu biri olan Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun ağzından çıkınca ‘‘Adamın kişilik ayarı ne ise ağzından çıkan sözün ayarı da o kadar olur’’ deyip geçiyorsunuz.

Nitekim bu zat da geçenlerde Başbakan Ecevit'ten söz etmiş ve:

‘‘Bedeninin görünümü, sesinin titremesi, kullandığı hırçın üslup, sağlıklı bir ruh halini yansıtmıyor. İstemediği olaylar karşısında büyük bir panik içine giriyor. Biz buna psikiyatride 'demans' (bunama) durumu diyoruz. (...) Önceden Parkinson belirtileri mevcuttu. Demans durumu Parkinson rahatsızlığına bağlı da olabilir’’ demişti (25 Ağustos 2000, Milli Gazete).

Ama bir süre başbakanlık yapmış olan Tansu Çiller gibi bir parti genel başkanı, başbakandan söz ederken ‘‘Birileri geliyor, ‘Al bunu imzala' diyor. Onu da imzalıyorlar, sonra okuyorlar. Böyle alıyorlar, titrek titrek okuyorlar. Gerçekten de titremeleri lazım’’ derse orada durmanız gerekir.

Çiller’in bu sözleri kendi arkadaşlarını cesaretlendirmiş olmalı ki DYP Van Milletvekili Fetullah Gültepe de Ecevit'in ‘‘Sağlıksız, yorgun ve bitkin’’ olduğunu öne sürerek başbakanlık görevini Meclis'e iade etmesini talep etmişti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal işte bu kabalıkları dün, ancak CHP'de yetişmiş bir politikacıdan beklenebilecek bir duyarlılıkla yanıtladı, ‘‘Siyasetçilerin sağlık ve yaşıyla ilgili kişisel değerlendirmeler yapmak çok yanlış’’ dedi ve şöyle devam etti:

‘‘Herkes yaşamında bir kez genç olur. Roosevelt (ABD başkanlarından Franklin D. Roosevelt) tekerlekli sandalyede ülkesine büyük hizmetler vermişti. Ecevit'in sağlık içinde siyasetimize katkılar yapmaya devam etmesini diliyorum. Siyasette yaş ve sağlık gibi konuları eleştiri konusu yapmayı yakışıksız buluyorum. Yaşlıyken yanlış yapanlar olabildiği gibi, İsmet Paşa'dan gördük ki; bir insan yaşlıyken de ülkesine büyük hizmetler verebiliyor.’’

------------------

Not: Esenboğa Havalimanı'nın adının İsmet İnönü Havalimanı olarak değiştirilmesine ilişkin öneri büyük ilgi gördü. İhtimal İsmet İnönü'nün Ankara'yı başkent yapan yasa önerisi altına ilk imza atan insan olması, Esenboğa isminin hiçbir özelliğinin bulunmaması, üstelik ‘‘yumuşak g’’ gibi başka dillerde bulunmayan bir ses ve harfi içermesi de öneriyi birçok insana haklı gösterdi. Şimdi öneri yeterli siyasi desteği bekliyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI