Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Başka fail aramayın...

Oktay EKŞİ

Bu ara nasibimiz valilerden açıldı. Dün Düzce İlimiz'in ‘‘el öpen valisi’’nden söz etmiştik. Ama doğrusunu söylemek gerekirse Düzce Valisi'nin el öpmesi şimdi sözünü edeceğimiz eski Batman Valisi'nin marifetleriyle kıyaslanınca ‘‘ödüllendirilmesi gereken’’ bir olay gibi kalıyor.

Aslını ararsanız, Batman'da 1993-97 yılları arasında valilik yapan Salih Şarman'ın ‘‘marifetli’’ biri olduğunu o tarihte, yöredeki gazetecilere karşı tutumundan fark etmiştik. Çünkü o baskı yaptıkça meslektaşlarımız Basın Konseyi'ne başvururlardı. Gelen şikáyetlerden bu zatın kendisinden başka herkesi ‘‘vatan haini’’ gördüğünü anlardık. O yüzden olacak kendisi orada Bayrak isimli bir de gazete çıkartmış ve aklınca vatanperverce yayınlar yapmıştı.

Kısaca, vali olarak ne yapması doğrudur ne değildir bilemediği, daha o örnekten bile anlaşılıyordu.

Ama bir valinin, yasal yetkisi yok iken başka bir ülkeden (Bulgaristan'dan ve Çin Halk Cumhuriyeti'nden) 1000 kişilik özel bir askeri güç kurmaya yetecek sayıda ve çapta silah ithal edeceği şeytanın aklına gelecek bir ihtimal değildi.

Vali Bey bu aşırı parlak fikrini o zaman İçişleri Bakanlığı'na yazmış. Bakanlık'tan ‘‘olmaz öyle şey’’ anlamında yanıt almış. Ama muhteremin vatan aşkı engel tanımayacak kadar büyük ya... Tutmuş Başbakanlığa başvurmuş. Galiba ufak (!) bir yalan da söylemiş. ‘‘İçişleri Bakanlığı'nın onayını almış gibi’’ bir ifade kullanmış.

Eee... Anımsayacağınız gibi Türkiye'yi o tarihte kılıcının önü de arkası da kesen bir hanım, yani Tansu Çiller yönetiyordu...

Hani sonra Susurluk rezaletiyle ortaya çıkan silahların ithalatına izin veren... Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i devirmeye kalkan... İran'ı bombalattırmaya ve Türkiye ile bu ülkeyi savaşa sokmaya teşebbüs eden... İşçi Partisi organlarında iddia edildiğine göre silahlı bir ‘‘Özel Çiller Örgütü’’ kuran Tansu Çiller var ya, ondan söz ediyoruz.

Böyle dirayetli bir başbakan kendisi gibi dirayetli bir valiye ‘‘Dur’’ der mi?

Nitekim dememiş. Vali'nin istediği 2 milyon 600 küsur bin doları kamu kaynaklarından buluşturup vermiş.

Ve Vali Bey, özel üniformalı, özel silahlı bu gücü kurmuş.

Aklınız alıyor mu?

Devletin içinde, hiçbir kanuna kitaba dayanmayan ve düpedüz resmi şekilde kurulmuş bir çete... Ne güvenlik gücü, ne askeri güç... Vali Bey'in ordusu...

En vahimi silahların önemli kısmının Hizbullahçılara verildiği söyleniyor. Sonra da şanlı devletimiz birçok cinayeti ‘‘faili meçhul’’ diye nitelendiriyor.

Oysa fail ortada... Hem o cinayetlerin faili, hem de Türkiye'yi uygar dünyaya rezil eden öteki binlerce olayın faili...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI