Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oktay Ekşi: Ayağa kalkan ilçe...

Oktay EKŞİ

Mesudiye/Ordu

KARADENİZ Bölgesi'nin iç kısımlarındaki yoksul bir ilçe 15-20 yıl içinde Türkiye'nin en hızla kalkınmış ve en uygar yerleşim yeri haline gelmiş bir ilçesi olabilir mi?

Başbakan Ecevit'in 2 Eylül Cumartesi günü Ordu'nun Mesudiye İlçesi'nde başlattığı Köy=Kent projesinin gerisinde böyle bir geçmiş ve önünde böyle bir iddia var.

Gerisinde dediğimiz geçmiş, halkın yoksulluktan kurtulma azmini ortaya koyan ve 10 yıldır yapılan Mesudiye Kurultayları'na dayanıyor.

Önündeki iddia, bu kurultayların yarattığı ruhtan güç alıyor. Çünkü kurultaylar, tüm Mesudiyelileri kendi ilçelerinin sorunlarına ortak etti. Tüm Mesudiyelileri bunların çözümünde birbiriyle yarışır hale getirdi ve tüm Mesudiyelilere örnek bir işbirliği anlayışı kazandırdı.

Sayın Ecevit'in Köy=Kent projesini Mesudiye'de başlatma kararı, işte bu şekilde ayağa kalkmış olan Mesudiye halkına büyük bir heyecan verdi ve Türkiye'nin en hızla kalkınmış ve en uygar yerleşim yeri haline gelmiş bir ilçesi olma amacına, umulandan çok daha çabuk ulaştıracak hızı kazandırdı.

Köy=Kent projesi Mesudiye'nin Çavdar Köyü ve çevresindeki 9 köyde başlıyor ama burada başarılı olursa uygulama -şimdiki beklentilere göre-Mesudiye'nin kalan 48 köyüne yayılacak. Bu deneyimlerden alınan sonuçlara göre de aşama aşama tüm Türkiye'de uygulanacak.

Bu defaki projenin 1978-79'daki Özalp ve Taşkesti uygulamasından önemli bazı farkları var:

O projeler devletin altyapı olanaklarını merkezi bir yere getirmesi ve yörenin bu sayede kalkınması fikrine dayalıydı. Orada halkın bu hamleye kooperatifleşme yoluyla katılımı yeterliydi.

Oysa burada halkın çok daha aktif şekilde katılımı esas alınıyor. Mesudiye'deki sosyal yapı ve demokratik terbiye o yüzden önem kazanıyor.

Nitekim Mesudiye İlçe Kurultayı modeli bu proje kapsamındaki 9 köyde de uygulanacak. Yani nelerin yapılacağı, neden yapılmadığı, nasıl yapılacağı ve halkın ne şekilde destek vereceği gibi konular, 9 köy halkı tarafından tartışılacak, karara bağlanacak, izlenecek ve sorgulanacak.

Bu katılım ve bu demokratik işleyiş sayesinde projenin devlete maliyetinin büyük çapta düşmesi bekleniyor.

Bu son nokta çok önemli, çünkü anımsanacağı gibi Köy=Kent projesine yönelik en önemli eleştirilerden biri, bu yolla kalkınmanın maliyetinin çok yüksek olacağı idi.

Konuyu kapatmadan belirtelim:

Tabiat Mesudiye'ye pek bonkör davranmamış. Ama bu ilçe özellikle evlatlarının oraya bağlılığı ve bunlar içinde iyi eğitim görmüş olanların çok olması nedeniyle şanslı. Bunlara son iki yıldır Mesudiye'de görev yapan, aydınlık kafalı, çalışkan, genç ve uygar bir kaymakam olan Şafak Başa faktörü eklenince Mesudiye ayağa kalktı.

Nitekim Mesudiyeliler artık şunu söylemeye kendilerinde hak görüyorlar:

Bizi izlemeye devam edin!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI