Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  OKS'de ikinci şok

  A.A.
  20 Temmuz 2007 - 14:17Son Güncelleme : 20 Temmuz 2007 - 09:45

  Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, kendilerini arayan bir velinin, “Sınav kağıtlarının kalitesi düşük. Çocuğum önceden işaretlediği ancak daha sonra sildiği bir cevabın doğru olmasına karşın, optik okuyucu silinen cevabı okumuş. Bu durumdan dolayı birkaç soru yanlış olarak değerlendirildi” iddiasında bulunduğunu kaydetti.

  Dinçer, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, OKS'de diploma notunun yanlış girilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın “son beş yıldır hukuksuz uygulamalar, kadrolaşma girişimleri ve yapılan yanlışlarla gündeme geldiğini” öne süren Dinçer, “Bakanlık, sorunları gündeme getiren gazeteleri ve sendikaları suçlayarak dikkatleri başka yöne çekmeye çalışmaktadır” diye konuştu.

  Sınav puanı yanlış hesaplanan öğrenci sayısının 477 olduğunu söyleyen Dinçer, “Bir puanlık değişikliğin binlerce öğrencinin sıralamasını değiştireceği düşünüldüğünde, 2007 OKS sınavının başlı başına bir skandal olduğu ve bu skandalın öncelikli sorumlusu olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın görülmesi gerektiği açıktır” dedi.
  “Bakanlık sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen öğrencilerin bankaya 10 YTL yatırmalarını şart koşmuştur” iddiasında bulunan Dinçer, bakanlıktan kaynaklanan bir hata nedeniyle böyle bir ücret talep edilmesini doğru bulmadıklarını kaydetti.

  İlköğretim başarı puanlarının incelenmesi ve öğrencilerden para alınmaması gerektiğini ifade eden Dinçer, “Bu yıl ilköğretim başarı puanı hesaplanmasından vazgeçilmelidir. Bu başlı başına eşitsizliktir. Ya tamamen kaldırılmalıdır ya da ilköğretim başarı puanı yeniden hesaplanmalıdır” diye konuştu.

  Dinçer, en son çözüm olarak sınavın tekrar yapılması gerektiğini de söyledi.

  “OPTİK OKUYUCU HATASI” İDDİASI

  Dinçer, kendilerini arayan bir velinin, “Sınav kağıtlarının kalitesi düşük. Çocuğum önceden işaretlediği ancak daha sonra sildiği bir cevabın doğru olmasına karşın, optik okuyucu silinen cevabı okumuş. Bu durumdan dolayı birkaç soru yanlış olarak değerlendirildi” iddiasında bulunduğunu kaydetti.
  Adını açıklamadığı bu velinin konuyu bir dilekçeyle MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne bildirdiğini söyleyen Dinçer, bu durum karşısında sınavın geçersiz sayılabileceğini öne sürdü.

  Puanın yanlış hesaplandığını düşünen velilerin, bunu dilekçeyle Bakanlığa bir an önce belirtmelerini öneren Dinçer, “Düzeltme yapılmadığı takdirde yargıya başvurmaları gerekir. Biz sendika olarak her veliye gereken desteği vermeye hazırı. Velilerin Bakanlık için tazminat davası açma hakkı var” diye konuştu.

  EĞİTEK'TEN OPTİK OKUYUCU AÇIKLAMASI

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürü Nizami Aktürk, “Optik okuyucularda hata olması mümkün değil” dedi.

  Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda (OKS) “Optik okuyucu hatası” iddialarıyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Aktürk, Bakanlığın ucuz kağıt kullandığı iddialarının doğru olmadığını, ÖSYM hangi kağıdı kullanıyorsa o kağıdı kullandıklarını belirtti.

  Ayrı bir fabrikada ayrı bir kağıt ürettirmediklerini ifade eden Aktürk, “Optik okuyucular, ÖSYM'de kullanılan optik okuyucularla aynı markadır. Teknik aynıdır. Niye ÖSYM'ninki ucuz kağıt olmuyor da bizimkisi ucuz kağıt oluyor? Bir iddia yaparken ayakları yere basan bir iddia olmalıdır. Optik okuyucularda hata olması mümkün değil” diye konuştu.

  Sınav kağıtlarının 3 tane optik okuyucudan geçtiğini anlatan Aktürk, şöyle konuştu:
  “Bir tanesi normal ayara ayarlıdır. Bir tanesi açık okuma ayarına ayarlıdır. Bir tanesi de koyu okuma ayarına ayarlıdır. Niye? Çünkü çocuklarımız bir soruyu silmiştir, onun silintisi kalmıştır. Eğer koyuya ayarlarsak hemen bunu görür. Sınav kağıtları üç optik okuyucudan geçer. Üçünde de sıkıntı yoksa 'bu okundu' der. Üçünde de aynı değilse zaten makine ikaz verir. Onu tekrar okuturlar, tekrar hata verirse. Komisyon gözle muayene eder, ondan sonra okutur.
  Bu çocuk oyuncağı değil. Kanunla kurulmuş iki tane sınav merkezinden birisi burası. Böyle şaibelerle ortaya çıkarsanız, bütün yerleştirme sınavları şaibeli duruma gelir. Böyle bir mantıkla hareket etmek çok yanlış. Böyle bir şey yok. Bu işi bu kadar sansasyon yapacak duruma düşürmemeleri lazım.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı